Interesująca aranżacja wnętrz mieszkalnych sprawia, że w pomieszczeniach, które użytkujemy czujemy się komfortowo i… po prostu dobrze. Jedni lubią minimalizm inni styl vintage. Często korzysta się z usług projektantów, ale można także samemu wyszperać interesujące pomysły na zaaranżowanie poszczególnych pomieszczeń. Pokoje - pokojami. Co jednak z klatkami schodowymi i schodami? Dzisiaj proponujemy Wam garść inspiracji związanych z balustradami. Na początek rzut okiem na balustrady zaprojektowane przez Antonio Gaudiego…. bagatela - grubo ponad sto lat temu! Daj się zainspirować!
dowiesz
się:
- jakie balustrady były modne dawniej?
- jakie balustrady są modne teraz?
- jakie są rodzaje balustrad?
- jakie przepisy mówią o balustradzie?
Antonio Gaudi - balustrady, źródło: Pinterest
Balustrada kiedyś
Balustrady dawniej były nieodzownym elementem klatek schodowych wewnętrznych i zewnętrznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się od renesansu, kiedy to zaczęto przywiązywać uwagę do wyglądu klatek schodowych, biegów schodów i poręczy. Na przestrzeni wieków panowały różne mody co do kształtu schodów, wyglądu klatek schodowych, sposobu konstrukcji schodów i wyglądu balustrad oraz poręczy. A dzisiaj?
Balustrada, źródło: Wikipedia
Balustrada teraz
Jest elementem zabezpieczającym tarasy, schody, balkony, a nawet używa się jej w architekturze jako element ochronny dachów! Balustrada ma być funkcjonalna, ale ma też pełnić funkcję ozdobną. Balustrady montuje się na krawędziach. Zwykle są ażurowe lub pełne. Jeśli schody są wewnątrz i łączą kolejne piętra, to balustrada może stać się piękną przegrodą pełniąc funkcję ozdobną.
Innowacyjne balustrady, źródło: Pinterest
Rodzaje balustrad
Wyróżnia się balustrady:
- pełne - w których elementy balustrady łączą się z poręczą. Mogą być zakończone poręczą lub parapetem.
- pionowe - do których wykorzystuje się tzw. tralki z różnorodnych materiałów (drewna, kamienia, betonu, metalu). W takiej balustradzie wszystkie elementy tworzą zwarta konstrukcję.
- słupkowe/panelowe - czyli wykonane ze słupków stanowiących konstrukcję balustrady bądź paneli wypełniających przestrzenie pomiędzy nimi.
- ślepe - są to balustrady ażurowe, które w tle zasłonięte są ścianami.
Balustrada, źródło: Pixabay
Przepisy
Balustrady mają podstawowe - ochronne zadanie! Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych budynków dopuszczonych do użytku publicznego. Warto zwrócić uwagę na rozdział VII, w którym dokonano zapisów w sprawie bezpieczeństwa użytkowania. Jest tam mowa o tym, że balustrada powinna być obligatoryjnie zamontowana wówczas, gdy wysokość przy schodach lub podjazdach wynosi więcej niż 50 cm. Balustrady i wskazówki do ich wykonania opisane są również w normach montażowych i technologicznych Polskiej Normy. Prawo budowlane stanowi, że balustrady muszą mieć odpowiednią wysokość: 90 do 110 cm, a balustrady ażurowe nie mogą mieć za dużych prześwitów. Na przykład odległości pomiędzy tralkami nie powinny być większe niż 12 cm.
Inspiracje
Poniżej prezentujemy różne rodzaje balustrad. Ich kształty są inspirowane modnym ostatnio minimalizmem, ale także formami historycznymi, roślinnymi, ekologią, czy rustykalizmem. Do wyboru …. do koloru! Daj się zainspirować!
Balustrady innowacyjne, źródło: Pinterest
Balustrady inspirowane minionymi wiekami, źródło: Pinterest
Balustrady drewniane, źródło: Pinterest
Balustrady ażurowe, źródło: Pinterest
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.