Zalany dom. Ocena i naprawa szkód, czyszczenie oraz osuszanie budynku

Zalany dom. Ocena i naprawa szkód, czyszczenie oraz osuszanie budynku

Zalanie domu lub mieszkania to jedna z najgorszych sytuacji, jakie mogą dotknąć naszego dobytku. Może to nastąpić w wyniku powodzi albo poważnej awarii sieci doprowadzających lub odprowadzających wodę. Nie każdy z nas jest przygotowany na taką ewentualność, dlatego w tym artykule powiemy, jak radzić sobie w przypadku zalania.

Kontrola dobytku

Jeżeli przydarzyło się nam to nieszczęście – pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest kontrola:

  1. Zewnętrzna – polegająca na sprawdzeniu stanu fundamentów (np. czy nie zostały one podmyte); stanu ścian zewnętrznych (czy nie ma w nich pęknięć, czy nie są wybrzuszone i czy pozostały na swoim miejscu).
  2. Wewnętrzna – sprawdzająca stan sufitu (ewentualne pęknięcia); schodów; drzwi oraz okien (które w wyniku osiadania budynku mogły zostać zablokowane) oraz czy ściany wewnątrz nie odłączyły się o ścian zewnętrznych.

Wystąpienie każdego z wyżej wymienionych przypadków wymaga zgłoszenia do inspektora nadzoru budowlanego. Dobry znak, jeśli żadna z tych rzeczy nie miała miejsca. W takim wypadku należy przejść do kolejnego punktu. Zalany dom

Oczyszczanie podłóg po zalaniu

Każdy dodatkowy dzień, podczas którego woda znajduje się w budynku działa na jego niekorzyść. Czym prędzej należy przystąpić do oczyszczania. Drewniane panele, deski, parkiety czy dywany nadają się jedynie do wyrzucenia. To samo tyczy się drewnianych mebli oraz sprzętów elektrycznych, których części przez dłuży czas przebywały pod wodą. Po ich usunięciu niezwłocznie trzeba sprawdzić stan fundamentów i stropów. Ciężar stojącej na nich wody mógł spowodować liczne pęknięcia. Wszelkiego rodzaju formy zasypki (np. piasek) powinny zostać usunięte i wymienione na nowe, suche.

Czyszczenie ścian

Kontrola tyczy się również ścian. Jeśli ściany wewnętrzne zostały wykonane np. z płyt g-k łatwo wchłaniających wodę – natychmiast trzeba się ich pozbyć. Jeżeli ściany zewnętrzne ocieplane były za pomocą np. wełny – również konieczne będzie jej usunięcie (styropian prawdopodobnie nie będzie wymagał wymiany).

Co z drzwiami i oknami?

Reklama


Tu wiele zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. W przypadku okien PCV wystarczające będzie ich dokładne umycie. Jeżeli natomiast okna są drewniane i przez dłuży czas przebywały pod wodą – w takiej sytuacji zalecana będzie ich wymiana. W wyniku kontaktu z wodą zaczęły pęcznieć, przez co straciły większość swoich właściwości (o rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów nie wspominając). Podobnie sprawa wygląda w przypadku drzwi, jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego – nic poważnego nie powinno im się stać. W przypadku drzwi drewnianych – przyda się ich wymiana. zalane mieszkanie

Co dalej?

Oczyszczenie mieszkania z zalegającej wody, błota oraz zniszczonych mebli i innych materiałów to dopiero początek. Większość wody została wchłonięta przez ściany, stropy czy fundamenty, dlatego trzeba jak najszybciej się jej pozbyć. Podwyższona wilgotność w budynku stwarza idealne warunki dla rozwoju grzybów, a także bardzo źle wpływa na jego konstrukcję. Należy prędko przystąpić do osuszania.

Jak osuszać dom lub mieszkanie?

Pierwszym krokiem jest wyniesienie wszystkich namoczonych rzeczy, otwarcie okien oraz drzwi (umożliwiając tym samym swobodny przepływ powietrza). Następnie należy sprawdzić, czy woda nie utknęła w stropach i fundamentach (w tym celu najlepiej wykonać kilka odwiertów, które pozwolą pozbyć się niechcianej wody). Osuszanie tradycyjnymi metodami może trwać dość długo, zwłaszcza jeśli warunki na zewnątrz nie są sprzyjające. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie osuszarki (specjalnej maszyny służącej do walki z wilgocią). Do tej czynności zatrudnić można również wykwalifikowanych fachowców. Cena ich usług nie należy do najtańszych, jednak da gwarancję, że budynek zostanie odpowiednio osuszony.

Następne kroki

Po całkowitym osuszeniu budynku należy przystąpić do jego dezynfekcji. Wilgoć, która przez pewien czas utrzymywała się w ścianach, podłogach i innych elementach z pewnością zapoczątkowała rozwój grzybów, pleśni, drobnoustrojów i innych bakterii niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia. Do tej pracy idealnie nadaje się ozon (skutecznie zabijający wszelkiej maści grzyby), inne środki chemiczne lub podobnie jak w przypadku osuszania – dobra ekipa specjalistów. Po oczyszczeniu i osuszeniu budynku pora rozpocząć przygotowania do remontu, ale to już temat na oddzielny artykuł.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-02-15

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.