Zamieszkaj w domu z bali już dziś

Zamieszkaj w domu z bali już dziś

Dom z bali, nazywany często domem góralskim, jest marzeniem wielu z nas jako alternatywa tradycyjnego, murowanego budynku. Co jednak warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na taką inwestycję? Czy domy z bali są tańsze dla inwestora niż dom z pustaka, czy to tylko mit? Czy są one naprawdę zdrowe i co ważne energooszczędne? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości i mity, które z czasem powstały wokół domów z litego drewna.

Dom z bali – czy warto rozważać taką inwestycję

Dom z bali ma zarówno wiele zalet, jak i kilka wad. W większości przypadków jego wybór jest podyktowany naszym gustem – taka budowla musi się po prostu podobać. O ile dawniej domy z bali były typowymi chatkami z drewna, tak na dzień dzisiejszy stają się nowoczesnymi budynkami, w których znajdziemy liczne przeszklenia i drogie materiały wykończeniowe. O wadach i zaletach domów z bali pisaliśmy szerzej wcześniej, dlatego w ramach wstępu wymienimy tylko najważniejsze z nich.

ZALETY DOMÓW Z BALI:

 • niepowtarzalny, góralski wygląd, który doskonale wpisuje się w wiejski oraz górski krajobraz,
 • możliwość zamieszkania w ekologicznym domu,
 • trwałość budynku w granicach 100-200 lat przy odpowiedniej konserwacji,
 • specyficzny mikroklimat, który jest zdrowy dla człowieka,
 • dobra akustyka wewnątrz budynku,
 • krótki czas budowy,
 • wysoka odporność ogniowa,
 • dobre właściwości termiczne – latem zapewnia chłód, a zimą ciepło.

WADY DOMÓW Z BALI:

 • muszą zostać wzniesione przez wyspecjalizowaną ekipę,
 • nie zawsze pasują do krajobrazu, co dla niektórych nie musi być problemem,
 • budynek osiada z powodu zmniejszania się objętości drewna przy wysychaniu, co może doprowadzić do zmniejszenia wysokości nawet o 6%.

Materiały do budowy domu z bali i sposób ich łączenia

Dom z bala - szkielet

Reklama

Jakość i cena domu z bali wynika bezpośrednio z użytych do jego budowy materiałów. Brzmi logicznie, jednak wielu inwestorów wybiera najtańsze opcje i narzeka na niskie parametry izolacyjności czy akustyki. Domy z bali buduje się zazwyczaj z sosny, świerka, cedru czy modrzewia. Producenci na ogół stosują suszoną tarcicę świerkową o wilgotności ok. 18% do domów z bali prostokątnych lub bale okrągłe z niesuszonego drewna sosnowego. Warto wiedzieć o tym, że dom z bala surowego będzie obsychał dopiero po wzniesieniu konstrukcji, a co za tym idzie możemy go wykańczać dopiero wtedy gdy osiądzie! Najdroższe są konstrukcje z bala kwadratowego o grubości powyżej 20 cm oraz okrągłego, które jednocześnie posiadają najlepsze właściwości.

Domy całoroczne są stawiane z bali powyżej 20 cm, na ogół 25 lub 30. Jeśli rozważamy oszczędności musimy mieć świadomość, że bale o średnicy poniżej 20 cm nadają się wyłącznie do budowy domków letniskowych.

Domy z bali mogą być wykonane w dwóch technologiach:

 • z bali prostokątnych o średnicy od 2,8 do 22 cm,
 • z bali okrągłych o średnicy od 18 do 30 cm,

Producenci podają również dwie dodatkowe technologie konstrukcji domów z drewna, jednak nie są one zaliczane jako dom „z bali”.

Jak powstają domy z bali

Bale przyjeżdżają na plac budowy już opisane, gotowe do złożenia w całość. Każdy z nich jest dokładnie przygotowany, docięty, posiada często wpust i wypust czy dodatkowe kołki. Realizacja projektu rozpoczyna się ustawianiem bali na fundamencie.

Jak powstają domy z bali

Dom z bali stawia się na ogół w dwóch popularnych konstrukcjach – sumikowo-łątkowej oraz w systemie wieńcowym. Konstrukcja sumikowo-łątkowa, zwana również polską, polega na stawianiu łątek w odległości ok 2 m od siebie, które są zamocowane na poziomej belce podwalinowej. Wypełnieniem są krótkie poziome belki nazywane sumikami. System wieńcowy polega na układaniu belek łączonych na długości poziomo jedna na drugiej i krzyżowaniu ich na rogach budynku.

Co ważne, w budowie domu z bali nie stosuje się gwoździ ani śrub, a poszczególne elementy konstrukcyjne łączy się za pomocą dybli czy szpilek.

Co z izolacją i nowymi przepisami odnośnie współczynnika przenikania ciepła

Temat przenikania ciepła w domu z bali może być dosyć grząski, gdyż w Polsce nie ma osobnych przepisów odnoszących się do takiego budownictwa. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ by spełnić ostatnie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych należałoby wznosić konstrukcje z bali przekraczających grubość 60 cm. Specjaliści uważają, że takie inwestycje mogą być odpowiednio ciepłe, jednak polskie normy nie uwzględniają po prostu wszystkich właściwości drewna. Oczywiście ostatnie słowo ma w tym przypadku architekt, który decyduje czy takie, a nie inne ściany spełniają wymagania polskich przepisów.

Nie ma jednak się czym martwić. Pomimo tego, że domy z bali buduje się w dwóch głównych technologiach, stosuje się dodatkowe możliwości, które podnoszą parametry cieplne budynków. Pierwszą z opcji jest ocieplenie pod postacią wełny mineralnej, włókien celulozowych czy wełny drzewnej. Budynek ma od zewnętrznej strony bal, następnie znajduje się folia wiatroizolacyjna, izolacja cieplna, folia paroizolacyjna i na końcu deski lub płyty g-k.

Jeśli odeskowanie lub płyty g-k nie spełniają naszych oczekiwań odnośnie wyglądu, możemy zdecydować się na ściany z bali warstwowych lub klejonych. Pierwsze z nich są wewnątrz wypełnione wełną mineralną, pianką poliuretanową czy granulatem celulozowym. Mogą być prostokątne czy okrągłe i charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Bale klejone są natomiast wykonane z kilku kawałków drewna, które dzięki temu podnoszą izolacyjność w budynku.

Jak powstają domy z bali

Co jeszcze musisz wiedzieć o domu z bali

Domy z bali są wznoszone na gotowych fundamentach. Mogą być one nieco mniej kosztowne niż w tradycyjnym budownictwie ze względu na to, że elementy drewniane są lżejsze.

Jak wcześniej wspominałam, plusem inwestycji jest szybki czas realizacji, jednak wbrew powszechnym opiniom nie trwa on wcale ok. miesiąca. W rzeczywistości sam czas potrzebny na wyprodukowanie gotowych elementów wynosi nawet do 2 miesięcy, a następnie czas montażu trwa od 1-2 miesięcy, w zależności od stopnia trudności projektu. Podsumowując, wraz z budową fundamentów dom z bali może powstawać nawet około pół roku, a nie miesiąc, jak błędnie się przypuszcza. Do tego jeśli zdecydujemy się na dom z bala okrągłego, który jest na ogół surowy, niesuszony, będziemy musieli zaczekać z wykończeniem wnętrz i zamieszkaniem nawet od 3 do 12 miesięcy. Przeliczając podane zakresy czasu od rozpoczęcia realizacji do zamieszkania może minąć nawet 1,5 roku.

Oto, co musi zrobić inwestor na własną rękę, zanim zjawi się ekipa mająca za zadanie wybudować dom z bali:

 • postawić fundament,
 • podłączyć wodę na plac budowy,
 • zapewnić prąd budowlany
 • utwardzić powierzchnię do składowania materiału,
 • zapewnić dojazd do miejsca budowy dla samochodów ciężarowych.

Dom z bali musi być odpowiednio zaimpregnowany, np. w ekologicznym roztworze soli boru, który wstępnie zabezpiecza elementy konstrukcyjne budowli. Bez tych zabiegów jego trwałość będzie wynosiła zaledwie kilkanaście lat. Kolejnym krokiem jest zewnętrzna impregnacja środkami, o którą również powinna zadbać firma stawiająca dom. Musimy pamiętać o tym, że gdy zamieszkamy już w takiej konstrukcji, zabiegi impregnacyjne powinny być przez nas powtarzane cyklicznie w regularnych odstępach czasu.

Dom z bali - wnętrze

W domu z bali przewody, rury kanalizacyjne muszą być przeprowadzone w stropach. Przewody elektryczne można poprowadzić również między balami i zamaskować je listwami.

Dom z bali – niekoniecznie tańszy niż dom murowany

Panuje przekonanie, że domy z bali są tańsze dla inwestora niż tradycyjny dom murowany. Niestety nie do końca jest to prawdą. Jeśli wybierzemy najtańsze materiały, być może budowa okaże się mniej kosztowna, ale eksploatacja budynku droższa niż murowanego domu. Cena takich inwestycji jest zazwyczaj liczona indywidualnie w zależności od projektu, który możemy kupić u producenta, na specjalistycznych portalach projektowych lub zamówić u architekta.

Koszt zależy m.in. od:

 • powierzchni ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
 • stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, jego powierzchni i materiału pokrycia,
 • ilości okien, drzwi i schodów
 • rodzaju technologii, w jakiej został wykonany dom.

Przykładowe ceny za m2 bez vat-u za budowę domu z bali:

 • 760-980 zł/m2 – stan surowy otwarty,
 • 1100-1520 zł/m2 – stan surowy zamknięty,
 • 1950-2380 zł/m2 – całoroczny pod klucz,
 • 2490-2800 zł/m2 – wersja pod klucz wraz z instalacjami, konstrukcją ścian działowych, schodami, wykończeniem domu, ocieplenie dachu itd.*

Przed podpisaniem umowy najlepiej sprawdź, co za ustaloną kwotę oferuje producent. Powinien on zawsze udostępnić listę prac, które wchodzą w skład wybranej opcji. Może okazać się tak jak w powyższym przykładzie, że w teorii dom z bali pod klucz kosztuje 1950 zł/m2, jednak będziemy zmuszeni wykonać instalacje czy ocieplenie na własną rękę, co skutecznie podniesie koszty budowy.

Tani dom z bali

Teraz dla przykładu możemy sami policzyć, ile kosztuje wybudowanie domu z bali w 2017 roku w porównaniu do tradycyjnego budownictwa*. Oczywiście trudno będzie wyznaczyć rzeczywiste koszty, ale założymy kwoty podane powyżej.

Dom z bali całoroczny o powierzchni 100 m2 kosztowałby w wersji pod klucz 264 500 zł, a dom murowany 294 000 zł, ale wraz z wyposażeniem. Natomiast dom z bali o powierzchni 150 m2 kosztowałby średnio 370 300 zł, a taki dom o tej samej powierzchni w technologii murowanej 347 000 zł. Podkreślam, w domu z bali nie mamy wyposażenia. Możecie na własną rękę porównać koszty budowy domu z bali oraz budynku murowanego – nie będą to wcale duże różnice.

Dom z bali – góralskie marzenie Polaków

Nie wiem jak wy, ale ja od wielu lat marzę o wybudowaniu domu z bali, jednak nie jest to na tyle prosta inwestycja, że zamieniłabym na nią swój dom. Co prawda zalety mieszkania wśród naturalnego drewna są niezaprzeczalne, jednak wymaga ono od nas szczególnej uwagi i dbałości, by mogło posłużyć przez długie lata. Dom z bala nie jest niestety tańszy od domu murowanego - nie są to przynajmniej takie różnice jak między domem szkieletowym, a domem murowanym. Pomimo tego warto rozważyć jego budowę, decydując się zawsze na najlepsze materiały i sprawdzoną ekipę, która zrealizuje nasze drewniane marzenie.

Co sądzicie o domu z bali? Chcielibyście w takim zamieszkać?

Źródła:
https://www.domy-balik.pl/cennik/
https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-2017-domy-100-140-i-200-m2/

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-10-09

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej