Zaplanuj remont generalny

Lato jest tradycyjnym czasem przeprowadzania remontów, odświeżania mieszkań i wprowadzania zmian. Kiedy domownicy wyjeżdżają na urlop łatwiej postawić dom na głowie. W dwa tygodnie trzeba uwinąć się ze wszystkimi pracami, by po powrocie lokatorów dało się normalnie mieszkać. Nie wystarczy jednak zacząć w dniu wyjazdu. Większość prac i zakupów trzeba zaplanować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Przede wszystkim konieczne jest znalezienie ekip remontowych i dogadanie z nimi terminów. Dobrzy, rozchwytywani specjaliści mają kalendarz zapełniony na kilka miesięcy do przodu, więc o remoncie najlepiej zacząć myśleć już późną zimą lub na wiosnę. Podobnie może być z zakupami. Na początku roku cenniki często idą w górę. Zamawiając materiały z wyprzedzeniem, można jeszcze „załapać się” na niższe ceny.

Co istotne, na zamówieniu wraz z montażem można zaoszczędzić; wszystko z powodu różnych stawek VAT. Przy zakupie materiałów budowlanych i wyposażenia (np. drzwi, parkietów, schodów) naliczana jest 23% stawka tego podatku. Jeżeli jednak do zakupów dołożymy usługę montażu, VAT spada do 8%. Dzięki temu montaż jest niejako „w cenie”. Poza tym montaż wykonany przez wykwalifikowaną ekipę często jest wymogiem gwarancji.

Najpierw instalacje

Remontr

Reklama

Na pierwszy ogień idą instalacje. Fot. AMA.

Początek remontu generalnego to idealny czas na zerwanie wszystkich starych powłok (płytek, tapet, podłóg) i przeróbki instalacji. W zależności od wieku budynku można się zastanowić nad wymianą kabli i rur na nowe oraz rozprowadzeniu po pomieszczeniach np. sieci internetowej, kabla koncentrycznego, centralnego odkurzacza. To także idealny moment na rozplanowanie dodatkowych gniazdek, położenie elektrycznego grzania podłogowego i wymianę / przeróbki instalacji grzewczej.

Czas pracy z instalacjami zależy od stopnia rozbudowania zmian. Po ich zakończeniu można zająć się kolejnymi rzeczami.

Prace mokre

remont

Glazurę lepiej zamówić z wyprzedzeniem. Fot. AMA.

Kolejnym krokiem są prace mokre. Już na początku remontu warto mieć zgromadzone wszystkie materiały. O ile kleje lub fugi będzie można dokupić bez problemu w każdym sklepie budowlanym, o tyle płytki lub urządzenia sanitarne często bywają sprowadzane na zamówienie.

Prace mokre obejmują przygotowanie ścian do malowania (gruntowanie, wyrównywanie) oraz położenie płytek. Płytki w większości przypadków wystarczy zamówić na kilka dni przed remontem - są ściągane z hurtowni przez sklep i dowożone na miejsce (za opłatą). Jeżeli szukamy czegoś nietypowego (np. płytek z grafiką, konkretnych mozaik), wówczas warto zainteresować się wcześniej - są robione na specjalne zamówienie. Podobnie może być z końcówkami serii oraz dekorami - nie zawsze będą dostępne i trzeba będzie poczekać dłużej (lub wybrać coś innego). Wcześnie zamawia się także inne rzeczy robione na wymiar np. z szyby z hartowanego szkła.

Płytki po położeniu powinny „uleżeć się” przynajmniej przez 24 godziny. Nie wolno po nich chodzić i ich obciążać (np. meblami). Po położeniu glazury przychodzi czas na biały montaż oraz fugowanie.

Malowanie

Malowanie wykonuje się po zakończeniu mokrych prac i uzupełnieniu ubytków w ścianach (gładź). Maluje się zazwyczaj dwukrotnie, by dobrze pokryć ścianę. Dostępne w sklepach budowlanych farby nie są toksyczne i nie mają nieprzyjemnego zapachu, a drugą warstwę można położyć już w kilka godzin po pierwszej (w zależności od rodzaju farby). Na malowanie nie trzeba więc więcej czasu niż kilka dni, chyba że wybieramy coś bardziej czasochłonnego, np. farby dekoracyjne lub magnetyczne, wymagające położenia kilku warstw.

Przed malowaniem warto również zastanowić się nad wykonaniem prac, które mogą zapylić lub w inny sposób zanieczyścić ścianę, takich jak np. wykuwanie muru, montaż i podłączenie kominka, instalacja klimatyzacji.

Po malowaniu można pozakładać gniazdka i włączniki. 

Podłoga

remont

Parkiet ułożony w podwójną jodełkę. Fot. AMA.

Parkiety lub panele kładzie się po zakończeniu prac mokrych i pierwszym malowaniu.

Panele można dostać bez problemu w wielu marketach budowlanych. Parkiet (szczególnie jeżeli będziemy wybierali coś ekstra, np. I gatunek z drewna dębowego) trzeba zamawiać z wyprzedzeniem.

Do zamówienia będzie potrzebny wstępny obmiar podłogi, z uwzględnieniem dodatkowych kilkunastu procent na odpady i wykończenia. Trzeba również zdecydować jakiej grubości będzie drewno i jaką długość ma mieć pojedyncza klepka. Listwy przyścienne montuje się na końcu. Tu również do wyboru są różne wysokości i wzory.

Położenie parkietu lub paneli zajmuje (w zależności od powierzchni) kilka dni. Przed rozpoczęciem prac właściciel musi zdecydować się na wzór - sposób w jaki zostaną ułożone klepki. Do wyboru jest układ równoległy (cegiełka lub angielski), jodełka lub kilka odmian wzorów z kostką. Parkieciarze ułożą podłogę, która musi następnie „uleżeć” się przez kilka dni. Przez ten czas nie wolno po niej chodzić. Po ok. tygodniu parkiet jest cyklinowany i lakierowany (dwu- lub trzykrotnie). Lakier pełnej twardości nabiera po ok. 14 -20 dniach. Dopiero wtedy można na nim stawiać np. meble.

Schody, meble na wymiar

remont

Montaż schodów to jedno z ostatnich zadań w trakcie generalnego remontu. Fot. AMA.

Schody wykonuje się na wymiar, ich produkcja trwa zazwyczaj ok. 2 miesięcy (w zależności od stolarza). Na etapie zamawiania trzeba wybrać kolor (lub dostarczyć wzornik wybarwienia), ilość podestów (lub schody zabiegowe), rodzaj stopni (z noskiem lub bez), cokoły (lub ich brak). Określić trzeba będzie również rodzaj balustrady, materiał, z którego zostanie wykonana i ilość balasek.

Specjalistów od schodów dobrze jest dograć z fachowcami od podłogi. Będą oni musieli wykonać wykończenia w miejscu, gdzie schody łączą się z parkietem oraz tam, gdzie będzie mocowana balustrada. Powinno się je wykonać przed lakierowaniem, by cała podłoga została pociągnięta lakierem za jednym razem. Nie będzie widać różnicy.

Schody i balustrady montuje się po zakończeniu prac z parkietem. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji i miejsca, montaż może zakończyć się w jeden dzień lub trwać nawet kilka.

Na meble robione na wymiar czeka się kilka tygodni. Zazwyczaj zamawia się takie do kuchni (by maksymalnie wykorzystać przestrzeń) oraz do pomieszczeń, w których z powodu skosów lub układu nie można wykorzystać mebli standardowych (np. pokoi na poddaszu, garderoby). Meble można zamontować dopiero po położeniu płytek, polakierowaniu parkietów i malowaniu.

Warto już na etapie zamawiania zastanowić się, gdzie potrzebne będzie więcej gniazdek elektrycznych, czy chcemy mieć dodatkowe oświetlenie np. pod wiszącymi szafkami oraz gdzie powinny zostać zlokalizowane przyłącza wody, gazu i prądu by bez problemu podłączyć do nich AGD. Wszelkie przeróbki powinny się odbyć przed malowaniem.

Drzwi wewnętrzne

Gdy parkiet jest już utwardzony przychodzi czas na przyklejenie listew podłogowych. One również są lakierowane. Później można się zająć montażem drzwi wewnętrznych.

Drzwi trzeba zamawiać ok. 8-9 tygodni wcześniej (w zależności od firmy). Dłużej produkowane są skrzydła niestandardowe (np. z większym podcięciem na dole lub z drzwiczkami dla zwierząt). Dobierając kolorystykę warto mieć ze sobą wzornik (np. klepkę parkietu lub szufladę), by odcień był zbliżony. W standardzie jest kilka - kilkanaście kolorów, wybarwienie na inny trzeba zamawiać ekstra (dłużej się czeka i jest to dodatkowo płatne). Nie wszystkie firmy oferują taką możliwość.

Montaż drzwi wraz z ościeżnicami i regulacją zajmuje zazwyczaj 1-2 dni.

Malowanie

Po zamontowaniu drzwi przychodzi czas na poprawkę malowania, czyli położenie ostatniej warstwy. Nie zawsze jest to konieczne, ale często po pracach wykończeniowych lub wnoszeniu mebli ściany są porysowane, a naroża ubite. Ostatnie malowanie można więc wykonać punktowo (likwidując tylko smugi i uszkodzenia), chyba że ściany po cyklinowaniu wymagają odświeżenia.

Na koniec pozostaje montaż mebli, półek, haczyków i innych drobnych udogodnień. Po ich zainstalowaniu remont można uznać za zakończony.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-07-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej