Zaprojektuj to sam! - 10 najlepszych darmowych programów do projektowania wnętrz!

Zaprojektuj to sam! - 10 najlepszych darmowych programów do projektowania wnętrz!

Profesjonalnie zaprojektowana kuchnia, łazienka czy salon nie jest wyłącznie domeną architektów i projektantów wnętrz. Coraz większe grono osób woli samodzielnie wybrać meble, ich rozstawienie czy dopasować odpowiednie oświetlenie. Poza tym, że generujemy w ten sposób ogromne oszczędności, możemy czerpać przyjemność z pochwał, które będą kierowane pod naszym adresem. Kto zaprojektował Ci kuchnię? Gdzie znalazłeś taką piękną lampę? To połączenie kolorów jest niesamowite! Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą ci zaprojektować dowolny pokój czy ustawienie mebli w domu, to dobrze trafiłeś! Sprawdź naszą listę top 10 darmowych programów do projektowania wnętrz, które musisz wypróbować już dzisiaj.

Na wstępie chcę wyjaśnić, że programy w zestawieniu są bezpłatne i nie służą do profesjonalnego projektowania wnętrz. Specjaliści używają innych narzędzi, które pozwalają na precyzyjne stworzenie projektu. Ja sama pracowałam na wielu narzędziach i wiem, że od razu można odczuć różnicę między programami płatnymi, a bezpłatnymi. Z drugiej strony jeśli projektujemy własny salon w ramach wolnego weekendu, nie jest nam potrzebna skomplikowana techniczna dokumentacja lub fotorealistyczne wizualizacje pomieszczeń.

Kolejność programów do projektowania wnętrz jest przypadkowa.

1. Autodesk HomeStyler

Narzędzie działa z poziomu przeglądarki, jest w 100% darmowe. Przyda się w trakcie projektowania wymarzonego domu, mieszkania oraz całej posesji. Program umożliwia korzystanie z widoku w rzucie 2D oraz 3D, jest wyposażony w dużą bazę elementów nieodłącznych w procesie projektowym – możemy korzystać z elementów umeblowania, sprzętów AGD, RTV czy nawet armatury. Minusem jest niestety brak spolszczenia.

HomeStyler

2. Sketchup Make

Reklama

Darmowa wersja płatnego narzędzia wykorzystywanego również w pracowniach projektowych. Sketchup na pierwszy rzut oka wydaje się dość prosty i intuicyjny, ale umożliwia zbudowanie praktycznie wszystkiego od podstaw dzięki kształtom, liniom, łukom czy możliwości odręcznego rysowania. Narzędzie zawiera budzącą podziw bibliotekę gotowych modeli, dlatego mamy możliwość użycia umywalki czy zabudowy AGD wybranej firmy (nie jest to jednak pewnik). Jeśli chcielibyśmy zwiększyć zakres możliwości programu, możemy zainstalować wiele darmowych pluginów. Minusem jest jednak to, że wersja bezpłatna jest uboższa od wersji Pro – obsługuje mniej formatów i nie jest w stanie generować skomplikowanej dokumentacji.

Sketchup Make

3. Blender

Bezpłatne, imponujące narzędzie do budowania obiektów w 3D. Blender nie jest wyłącznie dedykowany dla projektantów wnętrz, ale również dla osób związanych ze środowiskiem gier czy animacji. Jest on najbardziej zaawansowanym programem w naszym zestawieniu, który spokojnie może konkurować z pakietem 3DS MAX (najbardziej znane narzędzie do projektowania 3D). Minusem jest jednak niestandardowy interfejs użytkownika, do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Blender jest jednak na tyle uniwersalny, że zależnie od naszego pomysłu, jesteśmy w stanie stworzyć w nim praktycznie wszystko.

Blender

4. Sweet Home 3D

Program służy do planowania wnętrz, jednak w odróżnieniu od wielu podobnych narzędzi, umożliwia aranżację wielu pomieszczeń jednocześnie. W Sweet Home 3D możemy również dokładnie definiować wymiary czy umiejscowienie obiektów. Jeśli posiadamy rzut mieszkania czy domu warto go wczytać i wykorzystać do zbudowania przestrzeni. Na stronie producenta możemy pobrać wiele dodatków oraz obejrzeć poradniki wideo. Minusem programu jest jednak konieczność posiadania zainstalowanego w systemie środowiska uruchomieniowego JRE.

Sweet Home 3D

5. Roomeon 3D-Planer

Bezpłatne narzędzie do projektowania i aranżacji wnętrz wyposażone w innowacyjny interfejs, który ułatwia tworzenie dowolnych projektów. Program służy głównie do projektowania mieszkań oraz wyposażania ich w niezbędne akcesoria. Dużą zaletą Roomeon’a jest realistyczna grafika i inteligentny silnik renderujący. Oczywiście do dyspozycji mamy dużą bazę szablonów i elementów 3D, które poprawią wygląd pomieszczeń. Minusem programu jest to, że wersja bezpłatna umożliwia zapisanie ograniczonej ilości projektów.

Roomeon 3D-Planer

6. Live Interior 3D free

Aplikacja została przygotowana zarówno do pracy z myszką jak i ekranem dotykowym. W programie bez problemu zbudujemy plany pomieszczeń w 2D oraz wizualizacje w 3D. Live Interior 3D jest prosty w obsłudze, dlatego praca z nim nie powinna sprawić trudność. Podobnie jak inne programy do projektowania wnętrz zawiera sporą bibliotekę z obiektami i wyposażeniem, które można dopasować do realnych wymiarów przedmiotów dostępnych w naszym domu. Minusem aplikacji może być to, że niekiedy występują problemy z jej działaniem na niektórych systemach oraz modelach komputerów.

Live Interior 3D free

7. Roomstyler

Bezpłatne narzędzie projektowe dostępne z poziomu przeglądarki. Kolejny program do projektowania wnętrz, który wykonuje całkiem przyzwoite wizualizacje. 120 tysięcy obiektów w bibliotece, możliwość dzielenia się projektami z innymi użytkownikami czy intuicyjność programu to tylko część plusów, które przemawia za jego wypróbowaniem. Korzystając z narzędzia zaprojektujemy salon, kuchnię czy łazienkę, chociaż elementy na rzucie będziemy umieszczali nieco na oko – nie jest on bardzo precyzyjny i nastawiony na dokumentację. Minusem jest to, że musimy się zarejestrować by korzystać ze wszystkich funkcjonalności.

Roomstyler

8. Pcon.planner

Profesjonalny program, który umożliwia tworzenie projektów wnętrz w 3D oraz renderowanie fotorealistycznych wizualizacji. W czasie pracy możemy używać wielu CAD-owskich modeli lub pobierać je z katalogów producentów mebli i wyposażenia do domu. Jeśli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami powinniśmy wiedzieć, że tworzenie materiałów czy dostosowywanie obiektów do wnętrza również nie będzie problemem. Minusem jest to, że program może być dosyć trudny dla początkujących projektantów. Producent oraz inni użytkownicy przygotowali jednak wiele filmów instruktażowych, które z pewnością usprawnią naukę.

Pcon.planner

9. Power NET+ 2012

Kolejny program do aranżacji wnętrz należący do polskiej firmy CAD Projekt K&A, która zajmuje się przygotowywaniem wyspecjalizowanych systemów branżowych dla architektów. Ta wersja jest jednak zupełnie bezpłatna i do tego dość uniwersalna. Proces tworzenia aranżacji jest prosty i intuicyjny, o ile znamy wymiary pomieszczenia, do którego wstawimy poszczególne obiekty. Możemy również skorzystać z dynamicznego podglądu 3D. Minusem jest to, że możemy mieć problem z zaprojektowaniem własnych mebli, będąc zmuszonym do skorzystania z gotowych bibliotek obiektów.

Power NET+ 2012

10. PRO100

Na końcu naszej listy znajduje się jeden z najpopularniejszych w Polsce programów do projektowania łazienek, kuchni, salonów czy sypialni. Posiada on tak wiele funkcji, że trudno byłoby je opisać w paru zdaniach. Najważniejsze z nich to z pewnością możliwość pracy bezpośrednio w 3D, tworzenia własnych bibliotek mebli oraz materiałów, raportów produkcyjnych czy precyzyjnych wycen. Program jest oferowany w dwóch wersjach, dlatego w trakcie pobierania trzeba na to zwrócić uwagę. Minusem jest to, że w wersji demo mogą pojawić się problemy z wydrukiem projektu.

PRO100

Zostań architektem wnętrz

Projektowanie wnętrz i mebli może być ekscytującą przygodą dla wszystkich, którzy uwielbiają design, mają swoją wizję na mieszkanie i chcieliby spróbować swoich sił bez wynajmowania kosztownego specjalisty. Moje uwielbienie do wnętrz rozpoczęło się wiele lat temu dzięki grze The Sims, która była w zamyśle programem do projektowania wnętrz! Od tamtego czasu nauczyłam się pracy w wielu profesjonalnych środowiskach, dzięki którym mogłam zrealizować najbardziej szalone pomysły.

Najwyższy czas, żebyś i ty spróbował swoich sił!

Korzystaliście już z jakiś programów projektowych? W którym z nich najlepiej się wam pracowało?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-05-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej