Zbiornik na ścieki – czyli jakie wybrać szambo, gdzie go umieścić i jak dopasować wielkość do potrzeb użytkowników

Zbiornik na ścieki – czyli jakie wybrać szambo, gdzie go umieścić i jak dopasować wielkość do potrzeb użytkowników

W każdym gospodarstwie domowym powstają ścieki. Jeżeli nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, wówczas każdy inwestor musi znaleźć rozwiązanie na zaistniały problem. Jedną z możliwości jest budowa szczelnego zbiornika na ścieki – czyli szamba. Zbiornik na nieczystości ciekłe może być wykonany zarówno z betonu jak i tworzyw sztucznych. Każdy z nich posiada zarówno zalety oraz wady. Ważny jest również odpowiedni dobór wielkości zbiornika, by nie okazało się podczas użytkowania, że nie spełnia potrzeb mieszkańców.

Betonowe zbiorniki na nieczystości

Szamba betonowe występują w wersji jednoczęściowej oraz wielokomorowej. Pokrycie szamba stanowi płyta żelbetowa. W celu zapewnienia szczelności zbiorniki są izolowane. Wydobywanie  nieczystości umożliwiają zamontowane płyty włazowe. Gotowe szambo betonowe jest bardzo ciężkie, co znacznie utrudnia jego transport. Dla przykładu zbiornik o pojemności   8 m³ waży prawie 4 tony, a pokrywa do tego zbiornika 2 tony. Producenci tego rodzaju szamb dysponujący odpowiednim sprzętem zazwyczaj zapewniają jego transport oraz montaż.

Przed montażem należy przygotować odpowiedni wykop. Sam wykop powinien mieć większe wymiary, niż wymiary szamba. Zaleca się aby powiększyć go o 30 cm zarówno na długości jak i szerokości.  Do montażu zbiornika wykorzystywane są urządzenia hydrauliczne. Po umieszczeniu go w odpowiednim miejscu, połączeniu, zabezpiecza się warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Szambo betonowe to lepsze wybór w przypadku, kiedy jest wyższy poziom wód gruntowych a ciężar zbiornika niewątpliwie pewniej osadza go na gruncie. Zbiornik betonowy należy wybrać w przypadku gdy nad zbiornikiem planowane jest zrobienie parkingu bądź będzie po nim przebiegał np. podjazd do garażu. Cena zbiornika jest niższa względem innych, a w tym przypadku przepłacanie nie jest konieczne.

Reklama


Tworzywowe zbiorniki na nieczystości

Zbiorniki te są trwałe, lekkie z związku z czym nie stanowią problemu podczas transportu oraz montażu, a jednocześnie są odporne na korozję. Wykonane z polietylenu oraz żywicy poliestrowej. Kiedy okaże się, że nie jest już potrzebny w charakterze szamba, możemy go wykorzystać do zbierania deszczówki lub przekwalifikować na osadnik w przydomowej oczyszczalni. Poza zaletami zbiorniki w tworzyw posiadają i wady. Należy pamiętać, że nie nadają się w miejsca, gdzie nad nimi planowany jest parking samochodowy, gdyż wytrzymałość na obciążenia jest zbyt mała. Niezbędne jest również zabezpieczenie szamba przed wyporem w gruntach, gdzie poziom wód jest wysoki, bądź grunt jest gliniasty. W celu jego zabezpieczenia należy zbiornik obetonować lub też przytwierdzić do płyty żelbetowej.

Lokalizacja zbiornika na nieczystości ciekłe

Zbiorniki o których mowa stosowane mogą być na działkach budowlanych nie posiadających przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Zbiornik nie może być usytuowany w miejscu narażonym na zalewanie wodami gruntowymi czy powodziami. Szambo powinno znajdować się w pewnej odległości od pomieszczeń użytkowanych przez ludzi (około 5 m), od granicy działki oraz drogi (około 2m, w przypadku innych zaistniałych okoliczności odległości mogą ulec zmianie).

Jak dobrać odpowiednią wielkość szamba?

Wielkość zbiornika na ścieki zależna jest od ilości mieszkańców. Zakładając, iż jedna osoba zużywa średnio 150l wody na dzień, a będzie on opróżniany co  14 dni, wówczas objętość szamba dla czteroosobowej rodziny należy obliczyć w sposób następujący:

V(objętość) = 4 (osoby)  x 150 (l/dzień) x 14 (dni) = 8 400 l (8,4 m3)

Jeżeli będziemy korzystać z gotowych zbiorników, należy wybrać taki aby jego pojemność była przybliżona do naszych potrzeb, lecz zawsze nieco większa.

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-09-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również