Zbuduj własną altanę krok po kroku

Zbuduj własną altanę krok po kroku

Zbudowanie altany ogrodowej nie jest trudnym zadaniem nawet dla osób nie mających zbyt wiele wspólnego z branżą budowlaną. Pomimo tego trzeba wiedzieć, jakie są rodzaje altan, które budowle dopuszcza prawo oraz jak wykonać konstrukcję, by była solidna i przetrwała wiele kolejnych lat. Zobaczcie jak zbudować altankę krok po kroku, by móc spędzać w niej cudowne, letnie dni!

Z artykułu
dowiesz
się:
  • Jakie sa rodzaje altan ogrodowych;
  • Jak zbudować altanę;
  • Jak można urządzić przydomową altankę.

Altana ogrodowa

Altana, zdjęcie: Pixabay.com

Altanka niejedno ma imię

Altana jest idealnym miejscem do letniego wypoczynku w ogrodzie. W zależności od projektu, będziemy mogli wprost obcować z naturą, bądź stworzyć idealne schronienie nawet przed deszczem. Altana to jednak szerokie pojęcie określające architekturę ogrodową. Jakie są jej rodzaje i materiały wykorzystywane do budowy?

Altana drewniana to najpopularniejszy rodzaj altan, który wykonuje się zazwyczaj ze świerku lub z jodły. W tym przypadku konieczna jest regularna konserwacja. Dach musi być wykonany również z lekkiego materiału takiego jak blacha, gont bitumiczny, a nawet trzcina, by nie obciążał całej konstrukcji. Drewniana lub betonowa podłoga, ewentualnie wykonana ze żwiru lub kostki brukowej czy kamienia.

Reklama

Altana z metalu czyli z kutej stali lub giętych prętów wygląda lekko, jednak nie pasuje do każdego otoczenia. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku małych ogrodów, zajmując mniej miejsca. Wymaga impregnacji podobnie jak drewniana konstrukcja.

Altana murowana to już praktycznie niewielki domek w ogrodzie, który może służyć przez cały rok, jeśli zadbamy o elektryczność i ogrzewanie.

Mówiąc o rodzajach altan, wyróżnia się konstrukcje wolnostojące i przydomowe. Każda z nich może być także otwarta lub zamknięta. Większość altanek nie posiada okien ani drzwi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie wykonanie takiego projektu. Jeśli nasza altana nie ma posiadać ścian, a jedynie belki utrzymujące dach i podłogę, jest tak naprawdę wiatą. Jeśli nie będzie miała dachu, a co najwyżej kratownicę, to będzie to pergola.

Wiata ogrodowa

Altana ogrodowa, zdjęcie: Pixabay.com

Jak zbudować altanę – krok po kroku

1. Dokonaj zgłoszenia projektu

Jeśli stawiamy altankę w ROD (rodzinny ogród działkowy), konstrukcja nie może być większa niż 35 m2. Wysokość dachu nie powinna przekraczać 5 m w przypadku dachu stromego i 4 m płaskiego. Do metrażu nie wlicza się tarasu, werandy czy ganku, jeśli nie przekraczają 12 m2. O zamiarze postawienia altany należy poinformować zarządcę ROD. Jeśli chcemy postawić ją na prywatnej posesji, konstrukcja do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale zgłoszenia. Musimy wypełnić w nim szereg danych dotyczących planowanego projektu i użytych materiałów, a następnie zaczekać 21 dni na odpowiedź. Jeśli nie będzie ona negatywna, możemy przystąpić do realizacji planu. Pamiętajmy jedynie o tym, że zgodnie z prawem budowlanym nie wolno ustawiać więcej niż dwóch wolnostojących parterowych budynków gospodarczych na powierzchni 500m2. Wliczają się do nich garaże, altany, ogrody zimowe, przydomowe ganki itd.


2. Zastanów się, gdzie ustawić altanę

Z altany powinien rozciągać się ciekawy widok na okolicę i ogród, przy jednoczesnym ukryciu jej przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli planujemy wymurować w pobliżu grill, sprawdźmy, gdzie może znaleźć się wg przepisów. Altana musi być łatwo dostępna, szczególnie jeśli chcemy jadać w niej posiłki donoszone z domu.


3. Przygotuj lub kup projekt

Żeby przystąpić do jakichkolwiek działań, trzeba mieć przygotowany projekt. Powinniśmy go dokładnie sprecyzować pod kątem powierzchni, kształtu, konstrukcji, użytych materiałów itd. Im precyzyjniej, tym łatwiej przyjdzie nam realizacja podjętego zadania. Altanka ogrodowa musi pasować do pozostałej architektury ogrodu oraz do stylu budynku, w innym przypadku będzie raczej szpecić niż zdobić. Jeśli nie mamy wizji na ciekawą budowlę, możemy kupić gotowy produkt, który wystarczy zbudować według załączonych instrukcji z wykorzystaniem zakupionych materiałów. Innym rozwiązaniem jest również zakup gotowego projektu altany – takie propozycje można znaleźć w portalach oferujących gotowe projekty domów. Chcecie samodzielnie zaprojektować altanę? Spójrzcie na nasze pomysły (na końcu tekstu) i znajdźcie najlepszą inspirację!


4. Wykonaj fundamenty

Każda altana powinna stać na betonowym fundamencie, będąc zamocowaną do niego za pomocą stalowych kotew. Jeśli wykonujemy lekką konstrukcję, wystarczą nam fundamenty punktowe, na których musimy oprzeć słupy konstrukcji nośnej. Wykopujemy doły o głębokości 60-80 cm i szerokości trzykrotnie większej od grubości słupa. Dno zasypujemy gruzem, a następnie zalewamy całość betonem. Przed jego stężeniem należy zagłębić stalowe kotwy.

Możemy również wykonać fundamenty pod całą altanę, wykopując dół szerszy o ok. 50 cm, dokopując się do części nośnej gruntu. Dokonujemy plantowania terenu, a następnie tworzymy szalunek układając ramę z desek na obrys altany. Później wybieramy kolejną warstwę ziemi na ok. 10 cm i wylewamy beton. W następnym kroku wyschnięty beton smarujemy warstwą bitumiczną, a później wykładamy cienką papę izolacyjną. By wzmocnić całość, zalewamy fundamenty drugą warstwą betonu i zatapiamy siatkę zbrojeniową. Zacieramy beton na gładko, a po upływie tygodnia usuwamy deski z szalunku, wykonujemy izolację pionową i przysypujemy boki fundamentu ziemią lub piaskiem.


5. Postaw konstrukcję altany

Wszystkie drewniane elementy zabezpiecz impregnatem – możesz to zrobić przed budową altany lub po niej, pokrywając je farbą. Jeśli zdecydujesz się wykonać je teraz, możesz namaczać drewno przez kilkanaście godzin, a następnie zaczekać, aż wyschnie. Na ogół stosuje się jednak malowanie.

W tym kroku przymocuj do wykonanego fundamentu belki podwalinowe i te stanowiące konstrukcję nośną podłogi. Koniecznie zadbaj o poziom i ułożenie ich pod kątem prostym. Zamocuj słupy do płyty betonowej lub wykonanych słupków za pomocą kotew i śrub.


6. Wznieś ściany altany

Wznieś ściany wedle projektu – czy będą to deski, gotowe panele czy inne ozdobne kratownice. Ustabilizuj konstrukcję za pomocą murłat i kleszczy, a między kleszczami i słupami zamocuj zastrzały.


7. Wykonaj dach altany

Przygotuj szkielet dachu czyli więźbę dachową, zaczynając od obsadzenia murłaty łączącej ścianę i zadaszenie. Przymocuj do niej krokwie dachowe. Gęstość ułożenia desek dopasuj do materiału pokrycia dachu. Może nim być strzecha ze słomy, gonty bitumiczne, a nawet dachówki.


8. Zamocuj deski podłogowe

Ostatnim krokiem jest ułożenie podłogi. W tym celu wymierz deski, dotnij na wymiar i przybij je gwoździami. Podłogę możesz wykończyć również kamieniem naturalnym, płytkami ceramicznymi i innymi materiałami, które pasują do projektu.


9. Zaimpregnuj materiał

Jeśli nie zaimpregnowałeś jeszcze drewna, zrób to po zamocowaniu ostatnich drewnianych elementów.


10. Urządź wnętrze

Skończoną altanę można urządzić na wiele sposobów. Najprostszą możliwością jest zakup gotowych mebli ogrodowych i ułożenie ich we wnętrzu. W altanie można jednak zaprojektować własne meble pasujące do jej kształtu np. z palet. Ważne są także dodatki, oświetlenie i inne detale, które współtworzą klimat.

Nie wiecie jak może wyglądać bądź jak urządzić przydomową altankę? Zobaczcie najlepsze inspiracje!

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Wiata ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa, źródło: pinterest.com

Altana ogrodowa

Altany ogrodowe, źródło: pinterest.com

Altanka w moim ogrodzie

Altana w ogrodzie doskonale uzupełnia jego wystrój, stając się idealnym miejscem do spędzania wspólnie czasu o każdej porze dnia. Można ją kupić, ale i wykonać samodzielnie, tworząc naprawdę niesamowite projekty. Altanka z grillem, hamakiem, miejscem do wypoczynku i innymi detalami jest przez cały czas na wyciągnięcie naszej ręki.

Który pomysł na altankę najbardziej was inspiruje?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej