Dachy pokryte zieloną murawą bardzo mocno kojarzą się z terenem Wysp Owczych. Jednak coraz częściej tak zwane zielone dachy pojawiają się również w naszym kraju. Modne stały się szczególnie w przestrzeni miejskiej, gdzie deficyt roślinności powoduje problemy z wilgocią czy zanieczyszczeniem powietrza. Modny powrót do natury w aranżacjach przestrzeni sprawia, że dachy zielone przeżywają… rozkwit. Poniższy tekst to garść informacji na temat konstrukcji dachów zielonych.
dowiesz
się:
- jakie są zalety dachów zielonych,
- w jakich obiektach można stosować dachy zielone,
- jak wybrać rodzaj roślinności,
- jaka jest kolejność układania warstw połaci.
Zielony dach, zdjęcie pxhere.com
Zalety dachów zielonych
Trawa porastająca dach starych domów zazwyczaj kojarzona była z niedbałością ich właściciela. Obecnie staje się jednym z najmodniejszych trendów w aranżacji dachów. Oczywiście, nie ma wiele wspólnego z niedbalstwem, a przygotowanie takiej połaci należy zaplanować już na etapie projektowania budynku. Dachy zielone nadają niesamowitego swojskiego charakteru nawet nowoczesnym geometrycznym bryłom budynków. Jednak piękny wygląd to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Do innych należy zaliczyć:
- miejsce wypoczynku - szczególnie na dachach użytkowych, w których dachy zielone pełnią rolę tarasu lub ogrodu,
- filtrowanie powietrza - uprawiane rośliny przetwarzają dwutlenek węgla w tlen, a także oczyszczają powietrze,
- tłumienie hałasów - żaden typ połaci dachowej nie tłumi hałasów pochodzących od gradu czy deszczu tak dobrze, jak dachy zielone,
- stabilizacja termiczna obiektu - murawa i warstwa gleby ograniczają utratę ciepłego powietrza w zimie, a także zapobiegają nagrzewaniu się obiektu latem,
- magazynowanie wód opadowych - zielony dach jest w stanie zatrzymać do 90 procent wody pochodzącej z opadów. Pozwoli to odciążyć kanały burzowe w czasie intensywnych opadów.
Zielony dach, zdjęcie pxhere.com
Rodzaje roślinności na zielonych dachach
Dachy malowniczych domków z Wysp Owczych zazwyczaj pokrywa jedynie trawa. Ten rodzaj roślinności jest najpopularniejszy w dachach odwróconych. Nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. W budynkach miejskich dachy zielone często tworzą prawdziwe ogrody, w których można odpocząć w wolnych chwilach. Charakter roślin uprawianych na dachach zależy od rodzaju konstrukcji i czasu, jaki chcemy poświęcić na jego pielęgnację.
Roślinność ekstensywna
Pod tym określeniem kryją się rośliny, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Najczęściej jest to specjalnie wyselekcjonowany gatunek trawy, który charakteryzuje się odpornością na długotrwałe działanie słońca i brak wilgoci. Trawa wytrzymuje także niskie temperatury zimą, dzięki czemu w zasadzie nie trzeba się zajmować jej pielęgnacją. Rośliny nie są siane na dachu, a dostarczane w postaci zwiniętych rolek murawy. Wcześniej w specjalnych warunkach szkółek roślinnych są wysiewane i ukorzeniają się. Dopiero po kilkumiesięcznym wzroście jako darń trafiają do sprzedaży. Roślinność ekstensywna może być stosowana na dachach płaskich, jedno i dwuspadowych czy na półokrągłych. Poza dachami budynków jednorodzinnych często stanowi element wykończenia garaży czy pomieszczeń gospodarczych ulokowanych wokół domu.
Roślinność intensywna
Roślinność określana jako intensywna to wszelkiego rodzaju krzewy i kwiaty ozdobne, które wymagają regularnej pielęgnacji. W tym wypadku potrzebna jest konstrukcja użytkowa dachu i grubość podłoża większa niż 15 centymetrów. Najczęściej wymagająca roślinność pojawia się na dachach wieżowców w przestrzeni miejskiej. W zależności od warunków, jakie stworzymy, można w nich uprawiać niemal dowolne rośliny. Przestrzenie zielone zazwyczaj są poprzecinane chodnikami z płyt tarasowych, a także urozmaicone roślinami w doniczkach.
W przypadku zakładania zielonego dachu z roślinnością intensywną należy wziąć pod uwagę ciężar gruntu. Ziemia nasączona wodą deszczową, dodatkowo wzbogacona roślinnością, może ważyć nawet do 500 kg/m2. Nie każda konstrukcja stropu wytrzyma takie obciążenie powiększone jeszcze o przebywających na nim ludzi. Jeśli planujemy zakładanie zielonego dachu na istniejącym stropie, warto skonsultować się ze specjalistami.
Zielony dach, zdjęcie pxhere.com
Kolejność warstw w dachach odwróconych
Budowa połaci w konstrukcji dachów zielonych nie jest zadaniem łatwym. Z uwagi na ułożenie warstw często nazywane są także dachami odwróconymi. W tej konstrukcji szczególnym zagrożeniem jest wilgoć. W klasycznych połaciach szybko spływa po powierzchni dachówek czy blach. Tymczasem na dachach zielonych woda długo utrzymuje się na ich powierzchni. Podczas budowy szczególną uwagę należy zwrócić na izolacje wodochronne.
Hydroizolacja
Zabezpieczenie stropu przed wilgocią to najtrudniejsze zadanie. Izolację zazwyczaj wykonuje się ze specjalnego rodzaju papy lub masy wodochronnej. Nakładana jest bezpośrednio na strop budynku.
Termoizolacja
Zapobiega stratom ciepła, a jednocześnie odprowadza część wilgoci. W związku z tym warto postawić na wysokiej jakości płyty styropianowe. Projektanci bardzo często stawiają na styrodur, który ma znakomite parametry izolacji termicznej i właściwości hydrofobowe.
Mata zabezpieczająca
Ta warstwa układana jest bezpośrednio na płytach izolacyjnych. Ma za zadanie zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem rozwijającymi się korzeniami roślin. Najczęściej ma formę poliestrowej gęstej siatki.
Drenaż
Warstwa odpowiada za gromadzenie wody, która może być wykorzystana przez rośliny w czasie suszy. Ponadto pozwala na napowietrzenie i rozwój korzeni.
Warstwa filtrująca
Ta warstwa ma za zadanie nie dopuścić do zaśmiecenia i zapchania drenażu resztkami ziemi. Najczęściej stosuje się do tego agrowłókninę lub specjalne tkaniny o drobnym splocie.
Murawa
Warstwa specjalnie wyselekcjonowanej ziemi, która zapewnia odpowiednie napowietrzenie roślinom. Nie można jej zastąpić torfem lub ziemią do kwiatów, ponieważ takie mogą zapchać drenaż.
Dachy zielone stanowią ciekawy element aranżacji obiektów. Pozwalają schować budynek wśród okolicznej roślinności czy wzniesień, co daje niesamowite wrażenie. Niestety wybierając ten rodzaj dachu, należy liczyć się z jego wadami. Wysoka cena i bardzo dokładne i precyzyjne wykonanie to najważniejsze niedogodności.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.