Ziemianka ogrodowa - pomysł na piwnicę zagłębioną w ziemi

Ziemianka ogrodowa - pomysł na piwnicę zagłębioną w ziemi

Ziemianki w ogrodzie, niegdyś stały widok polskich krajobrazów, były cenionym miejscem na przechowywanie warzyw i owoców przez wiele miesięcy, nawet do kolejnego sezonu. Rozwój technologii sprawił, że są zastępowane lodówkami i chłodziarkami. Ziemianka ogrodowa to wciąż doskonały pomysł na przechowywanie wielu produktów, które w innych warunkach nie zachowają swojej świeżości przez tak długi czas. Sprawdź, jak ją zbudować krok po kroku i co mówią o niej polskie przepisy.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • czym różni się piwniczka ogrodowa od piwnicy;
 • dlaczego warto zbudować ją w swoim ogrodzie;
 • jakie są wymogi prawne dotyczące budowy ziemianki;
 • jak zbudować piwniczkę krok po kroku.

Ziemianka ogrodowaZiemianka ogrodowa, zdjęcie: Pixabay.com

Czy piwniczka ogrodowa jest dla ciebie?

Piwniczka w ogrodzie pozwala na utrzymanie stałej temperatury w zakresie 4-5 do 8 stopni C, niezależnie od mrozów czy upałów. Jeśli mieszkasz w podpiwniczonym domu, z pewnością wiesz, że trudno utrzymać w piwnicy stałą temperaturę, której wahania mają wpływ na świeżość żywności. Ziemianka ogrodowa może służyć jako dodatkowa spiżarnia, stając się miejscem do przechowywania owoców, warzyw, przetworów, a także wina i nalewek – jeśli zostanie odpowiednio zaaranżowana, szybko stanie się ulubionym miejscem wielu domowników i ozdobą ogrodu. Co ciekawe, warzywa korzeniowe zachowają swój dobry stan nawet przez 9 miesięcy, a ziemniaki nawet przez pół roku, podobnie jak cebula i jabłka.

Czy trzeba uzyskać zgodę na budowę ziemianki?

Polskie prawo budowlane nie definiuje ziemianki ogrodowej jako obiektu budowlanego, jednak zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, warto zgłosić zamiar w odpowiednim urzędzie, gdyż jest to budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z prawem na każde 500 m2 ogrodu przypadają maksymalnie dwa takie obiekty – zalicza się do nich garaże, przydomowe ganki, altany, składziki oraz oranżerie.

Jak wybrać miejsce na ziemiankę?

Ziemianka ogrodowa powinna znaleźć się w suchym i zacienionym miejscu, które nie podmaka nawet podczas intensywnych opadów atmosferycznych. Ważne jest także wybranie przestrzeni bez drzew, by korzenie nie uszkodziły ścian. Rozważając lokalizację oraz plan budowy, warto przemyśleć ustawienie drzwi wejściowych – poleca się skierowanie ich na stronę północną, by ograniczyć nagrzewanie od słońca.

Reklama

Zastanów się także, czy nie chcesz jej ustawić blisko altany, by latem mieć szybki dostęp do win i innych trunków. Niektórzy wolą ukryć ją wśród krzewów i innych roślin, a inni wykorzystują ją jako atrakcję ogrodową.

Ziemianka ogrodowaZiemianka ogrodowa, zdjęcie: Pixabay.com

Piwnica ziemianka – jak zrobić krok po kroku

1 – Wykop pod piwniczkę ogrodową

Jak zbudować ziemiankę w ogrodzie? Oczywiście zaczynając od przygotowania wykopu na głębokość około 2 metrów. Najpierw zaznacz zarys ziemianki, poszerzając go o kilkadziesiąt centymetrów, gdyż konieczne będzie wylanie ław fundamentowych, które mają grubość ok. 30 cm. Ściany wykopu zabezpiecz deskowaniem. Wierzchnią warstwę wykopu możesz wykorzystać jako późniejsze podłoże pod roślinność, dlatego ułóż ją w pryzmie w pobliżu.

2 – Wylej fundamenty

W kolejnym kroku należy wylać chudy beton na dnie wykopu (10 cm warstwa), czyli mieszankę cementu z piaskiem i wykonać izolację przeciwwodną z folii hydroizolacyjnej lub papy. Jeśli chcesz zbudować solidniejszą piwniczkę, po wylaniu pierwszej warstwy chudego betonu wykonaj deskowanie ławy i wylej beton C12/15 i dopiero zadbaj o izolację.

3 – Wykonaj ściany

Zajmij się deskowaniem ścian – powinny one mieć minimum 25 cm grubości. Zazbrój je prętami w siatce i wylej betonem C20/25, zagęszczając kolejne warstwy. Uwaga – należy pozostawić miejsca na otwory wentylacyjne i końcówki prętów, które posłużą do połączenia zbrojenia stropu i ścian. Ściany piwniczki można wykonać także z cegły, choć jest ona odradzana ze względu na znaczne chłonięcie wilgoci, a także z bloczków lub prefabrykatów. Budowa ziemianki będzie w ten sposób szybsza i mniej kłopotliwa. Wiązanie betonu potrwa do 4 tygodni, i dopiero po tym czasie można rozebrać deskowanie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu betonu w trakcie jego schnięcia!

4 – Wykonaj schody i ułóż posadzkę

Na tym etapie można już wykonać schody betonowe z betonu klasy C16/20 i ułożyć posadzkę np. z kamiennej kostki brukowej na podsypce piaskowej o grubości ok. 10 cm.

5 – Wykonaj strop

Strop w ziemiance ma najczęściej łukowaty kształt, który wzmacnia konstrukcję, jednak równie dobrze można postawić na płaską powierzchnię, jeśli piwniczka jest małym pomieszczeniem. Wykonanie stropu zacznij od ustawienia rusztowania i wykonania zbrojenia, które połączy się ze zbrojeniem ścian. Następnie wylej beton, a po jego związaniu ułóż izolację przeciwwodną, termiczną i paroizolację na ścianach i na stropie. Warstwa przeciwwodna to wspomniana już folia lub papa izolacyjna, termiczna to na ogół styropian. Na stropie układa się kilka warstw izolacyjnych, na końcu pozostawiając ok. 50 cm ziemi – im grubsza warstwa, tym mniejsze wahania temperatur w ziemiance. Pamiętaj o tym, że pod warstwą ziemi powinien znaleźć się drenaż.

6 – Nie zapomnij o detalach

Każda piwniczka powinna mieć wentylację, za którą może posłużyć np. rura wentylacyjna wyprowadzona pionowo wraz z daszkiem zapobiegającym przedostawaniu się wody. Przed drzwiami wejściowymi do wnętrza warto wykonać wgłębnik z odwodnieniem – same drzwi powinny zapewniać optymalną izolację. Zawsze można pomyśleć o przedsionku, który będzie wspierał utrzymanie odpowiedniej temperatury. Nad drzwiami do piwniczki warto umieścić daszek, który osłoni je przed słońcem oraz ułatwi wejście do środka w razie opadów śniegu.

7 – Wykończ piwniczkę

Wnętrze piwniczki ogrodowej możesz wyłożyć kamiennymi kostkami brukowymi z porfiru, bazaltu lub granitu. Ściany wystarczy otynkować lub obłożyć je również kamienną okładziną, tak samo schody. Zewnętrzne ściany można wyłożyć również kamieniem, otoczakami, cegłą, a nawet drewnem, w zależności od stylu, w jakim jest urządzony twój ogród. Jeśli przykrywasz piwniczkę ziemią, zasyp ją warstwami po 20-30 cm i ubij je zagęszczarką. Na zasypanej ziemiance można zasiać trawę bądź posadzić rośliny okrywowe z mocno rozgałęzionymi korzeniami, mające dodatkowo ustabilizować warstwę.

ziemianka krok po kroku

Jakie rośliny posadzić na ziemiance:

 • barwinek pospolity;
 • rojniki;
 • kocimiętka Faassena;
 • szałwia omszona;
 • czyściec wełnisty;
 • przetaczniki;
 • kostrzewa sina;
 • goździk kropkowany.

Jak może wyglądać piwniczka ogrodowa? Zobacz najciekawsze inspiracje, które pomogą ci w stworzeniu własnego projektu:

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Ziemianka ogrodowa
Ziemianka, źrodło: pinterest.com

Twoja nowa piwniczka na wina i żywność

Piwniczka ogrodowa, nazywana również ziemianką, jest doskonałym pomysłem zarówno na wsi, jak i w mieście. Możesz zbudować ją także na działce, ale pamiętaj o zgłoszeniu jej do odpowiedniego urzędu! Zadbaj o odpowiedni projekt, narzędzia, materiały i starannie przejdź proces budowy, by zapewnić sobie nie tylko piękny wygląd, ale i bezpieczeństwo. Na końcu wykończ ją w taki sposób, by pasowała do ogrodu i ciesz się cudownie chłodnym winem lub smacznymi warzywami i owocami przez cały rok.

Uważasz że ziemianka jest praktyczna, czy to raczej ciekawy element dekoracyjny ogrodu?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-08-03

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej