Okres zimowy charakteryzuje się mniejszą intensywnością w prowadzeniu prac budowlanych. Znikają widoczne latem głośne koparki, niebotyczne żurawie czy mielące mieszankę betoniarki. Nie oznacza to jednak, że zimą się nie buduje, a branża stoi. Większość specjalistów przenosi się jednak do środka albo wykonuje prace konstrukcyjne, korzystając z chwilowych dogodnych warunków atmosferycznych.
dowiesz
się:
- czy można murować zimą
- jakie prace można wykonywać zimą bez obaw
- czym ogrzać wnętrze obiektów
Zimowe prace na budowie, zdjęcie: pxhere.com
Jakich prac lepiej unikać zimą?
Okres zimowy w naszym klimacie wiąże się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Choć w ostatnich latach śnieżnych i mroźnych dni jest niewiele, należy liczyć się z tym, że w czasie kilku miesięcy temperatura może spaść poniżej zera. Wówczas wszystkie materiały budowlane i mieszanki, które w swoim składzie zawierają wodę i wiążą poprzez oddawania jej do otoczenia, będą miały problemy z tym procesem. Wobec powszechności murowania i tynkowania metodami lekko-mokrymi, wszystkie te prace obarczone są sporym ryzykiem.
W miesiącach zimowych zaleca się unikać wszystkich prac na zewnątrz budynku związanych z murowaniem czy wykańczaniem konstrukcji. Nie warto podejmować robót ociepleniowych. Niskie temperatury mogą powodować słabe wiązanie klejów do montażu płyt polistyrenowych. Prace z wełną mineralną fasadową w całości należy odłożyć na wiosnę. Również malowanie elewacji czy połaci dachowej może nie przebiec po naszej myśli, jeśli te prace będziemy wykonywać zimą.
Jak wspomniałem wcześniej, z krajobrazu placów budowy znika także ciężki sprzęt, w tym koparki i spychacze. Prace ziemne z użyciem sprzętu do transportu urobku także lepiej odsunąć w czasie lub zakończyć jeszcze jesienią. Zamarznięta ziemia jest znacznie trudniejsza do poruszenia. Jeśli mamy już otwarte fundamenty, warto możliwie najszybciej je zasypać, ponieważ zamarznięta ziemia zmieni swoją strukturę. Może to mieć wpływ na późniejsze osiadanie obiektu. Oczywiście, część inwestorów decyduje się na zabezpieczenie gruntu przed przemarzaniem, poprzez stosowanie okładzin lub płyt styropianowych. Jest to jednak działanie na krótką metę i często stosowane jedynie w sytuacjach awaryjnych.
Zimowe prace na budowie, zdjęcie: unsplash.com
Prace konstrukcyjne dopuszczalne w zimie
Nie jest tak, że w zimowych miesiącach nie prowadzi się żadnych prac konstrukcyjnych na zewnątrz. W naszym klimacie prawie przez pół roku może dochodzić do nocnych przymrozków, co mogłoby całkowicie zaburzyć działanie firm budowlanych. Wznoszenie konstrukcji obiektów możliwe jest w metodach suchych, które nie wymagają stosowania preparatów mieszanych z wodą lub wrażliwych na mróz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zimą wznosić konstrukcje domów szkieletowych, nazywanych też kanadyjskimi. Jeśli tylko prace ziemne przy tworzeniu ławy fundamentowej są zakończone, dalsze prace można prowadzić bez obaw. Chodzi tu zarówno o wznoszenie konstrukcji ścian jak i stropów. Jeśli temperatura nie jest zbyt niska i pozwala na pracę na wysokości, można w okresie zimowym montować połacie dachowe z wykorzystaniem dachówki i blachodachówki. Nie zalicza się do tego połaci wykończonych papą czy tworzenia zielonych dachów. Oczywiście wszelkie prace należy przeprowadzać z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa z powodu możliwości oblodzenia połaci.
W ostatnich latach zimy rozpieszczają budowlańców, racząc ich wysokimi temperaturami także w miesiącach na przełomie roku. Często powoduje to chęć wykorzystania warunków i przeprowadzenia prac murarskich czy ziemnych. Jeśli istnieje potrzeba, warto zdecydować się na takie prace w sytuacji, kiedy prognozy mówią o temperaturach nie niższych niż - 5 stopni Celsjusza w nocy. Z uwagi na zmienne warunki, lepiej przeprowadzane prace wykonywać na małych fragmentach obiektu. Należy też przygotować specjalną zaprawę murarską zimową o unikalnym składzie.
Zimowe prace na budowie, zdjęcie: unsplash.com
Prace wykończeniowe tylko w odpowiednich warunkach
Naturalną sytuacją jest, że w zimie większość prac przenosi się do wewnątrz budynków. Większość projektów budowlanych zakłada zamknięcie obiektu przed zimą i przez kolejną część sezonu prowadzenie ich wewnątrz. Przy nowych budynkach zawsze jest co robić. Montaż instalacji, wylewki czy murowanie i tynkowanie ścian to prace, które z reguły prowadzone są właśnie zimą. Jednak żeby móc je przeprowadzać, należy zapewnić odpowiednie warunki.
Jeśli decydujemy się na prace murarskie, temperatura wewnątrz budynku musi być dodatnia. Co więcej, większość zapraw tynkarskich wymaga temperatury nie niższej niż 15 stopni, co zapewnia prawidłowe wiązanie mieszanki. Nieco mniejsze wymagania mają zaprawy murarskie potrzebne do wznoszenia ścian nośnych wewnętrznych czy kleje glazurnicze. Jednak w każdym z tych etapów potrzebna jest temperatura dodatnia.
Do ogrzania pomieszczenia warto wykorzystać nagrzewnice gazowe. Będą przydatne w obiektach, które jeszcze nie zostały wyposażone w sieć elektryczną. Zasila je gaz z butli, co wpływa na łatwość wymiany i niewielkie problemy ze zdobyciem paliwa. Podczas ogrzewania nie można jednak zapominać o kontroli wilgotności powietrza, która wymagana jest przy tynkach wewnętrznych. Nie można też ogrzewać pomieszczenia, wykorzystując do tego maszyny z otwartym ogniem. Emisja związków chemicznych w czasie nakładania niektórych preparatów może doprowadzić do wybuchu.
Żadnych wymagań odnośnie temperatury wewnątrz nie ma w przypadku montażu konstrukcji suchej zabudowy. Z kolei specyficznym rodzajem prac jest montaż okien i drzwi zewnętrznych. Nie da się określić, czy są o pracę wykonywane na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. Jeśli nie udało się wstawić ościeżnic i skrzydeł przed zimą, a otwory chronią jedynie prowizoryczne zasłony, warto poczekać z tymi pracami do wiosny. Do tej pory z pewnością znajdzie się trochę czasu, żeby poczytać kilka porad o tym, jak montować okna.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.