Zastanawiasz się nad zmianą wystroju swojego salonu, kuchni, łazienki, sypialni? Myślisz o tym co jest teraz w modzie? Jak mógłbyś odmienić swoje wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami? Przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik po stylach aranżacji wnętrz! Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi opisami! Może uda Ci się zainspirować nimi i z wykorzystaniem określonych dodatków, kolorów zmienić wygląd swojego domu. Zapraszamy do lektury!
Style wnętrz - inspiracje, źródło: Pixabay
Inspiracje wnętrzarskie
Sama decyzja o zmianie wystroju nie wystarczy. Pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale funkcjonalne. Wygoda przede wszystkim, bo wnętrza mają służyć naszym potrzebom, a nie tylko spełniać rolę dekoracyjną. Nie bądźmy więźniem własnego domu! Jeśli już zdecydowałeś o zmianie wystroju pomieszczeń w swoim mieszkaniu lub domu to możesz zainspirować się modnymi lub mniej modnymi, ale przytulnymi wnętrzami w konkretnych stylach. Czym charakteryzują się poszczególne style, w których obecnie aranżuje się wnętrza? Oto cechy….
Paleta barw, źródło: Pixabay
Klasycyzm zawsze w modzie
Klasyczny styl charakteryzuje się nieprzemijająca elegancją. Jego atutem jest to, że nigdy nie wychodzi z mody. Jak pokazują magazyny wnętrzarskie, styl ten jest bardzo często wybierany przez mieszkańców naszego kraju. Dlaczego? Bo moda na inne style we wnętrzach przemija, a klasycyzm, który jest synonimem elegancji, harmonii, dobrego smaku i przywiązania do tradycji jest modny cały czas! Niektórzy twierdzą też, że ten styl dekorowania wnętrz jest synonimem luksusu. Charakteryzuje się zastosowaniem stonowanych barw, czasami tapet z ornamentami w zbliżonej gamie kolorystycznej. O wyjątkowości wnętrz klasycznych świadczą stylizowane lub oryginalne meble:
- komody,
- krzesła,
- stoły,
- toaletki,
- regały,
- kanapy.
- A nawet stylizowane lampy, żyrandole i kinkiety.
Atmosferę klasycyzmu wprowadzają też różnego rodzaju dodatki: świeczniki, lustra, karafki, ramki na zdjęcia, rzeźby, porcelanowe zastawy. W klasycznych wnętrzach można wyeksponować kolekcjonowane przedmioty w postaci zdjęć rodzinnych lub innych bibelotów, a także realistyczne obrazy czy grafiki.
Klasycyzm, źródło: Pixabay
Glamour – elegancja i błyskotki
Styl ten nawiązuje do eleganckich salonów z dawno minionych epok. Styl Glamour charakteryzuje się:
- minimalizmem,
- chłodem
- i prostotą.
Glamour cechuje też perfekcyjne podejście w zakresie funkcjonalnego zaaranżowania wnętrz. Wszystko jest przemyślane, a rzeczy zbędne ograniczone do minimum. O wnętrzach w stylu Glamour mówi się, że jest to styl błyskotek i świecidełek. Wnętrza Glamour są eleganckie i niepowtarzalne wystarczy czasami zakupić kilka „pobłyskujących dodatków”, na przykład metalizujące tkaniny, srebrne świeczniki, czy inne bibeloty. Glamour lubi fiolety, szczególnie ten o odcieniu bakłażana, czekoladowe brązy, biele, szarości plus błysk srebra i złota. Synonimem Glamour jest widowiskowy, sporych rozmiarów, kryształowy żyrandol. We wnętrzach urządzonych w stylu Glamour jest duża ilość zdobień i wręcz barokowy przepych. Można stosować w nich wzorzyste tkaniny szczególnie w obiciach mebli tapicerowanych. Dopełnieniem do żywych barw są obowiązkowo błyszczące dodatki. W stylu Glamour dopuszcza się także znaczne kontrasty, w postaci zestawień elementów stylowych z nowoczesnymi.
Glamour, źródło: Pixabay
Surowy loftowy styl
Już w latach 50 i 60 minionego wieku modne zaczęły być wnętrza aranżowane w pofabrycznych pomieszczeniach. W loft-stylu meble i dodatki nie mają takiego znaczenia jak pofabryczny wygląd samych pokoi. Surowizna i industrialny klimat. Jak uzyskać takie wnętrze w mieszkaniu w bloku?! Z pewnością styl loftu charakteryzuje obszerność pomieszczeń, jeśli możemy sobie pozwolić na pewne modyfikacje dotyczące zmiany układu pomieszczeń, wyburzenie części ścian i odpowiednie ich wykończenie, to mamy szanse na uzyskanie efektu loft-stylu. Betonowa wylewka, surowe cegły na ścianach, masa wyglądająca jak beton architektoniczny, rury i kable biegnące nie wewnątrz ścian, ale na zewnątrz. Efektownymi dodatkami mogą być meble z litego drewna, metalowe lampy. Loft- stylowe pomieszczenia często zaaranżowane są w odcieniach szarości.
Styl loftowy, źródło: Pixabay
Prowansja króluje!
Styl prowansalskich Włoch kojarzy się ze swojskością, domową atmosferą, sielanką i wsią. Dla tego stylu charakterystyczne są jasne, żywe kolory, a przede wszystkim bardzo kojarząca się z Prowansją lawenda! W pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu swoje miejsce znajdują drewniane, przecierane na biało lub dekorowane decoupagem meble. W prowansalskich wnętrzach chętnie dekoruje się podłogi z wykorzystaniem drewna, naturalnego kamienia lub terakoty w ciepłych odcieniach brązu. Chętnie wykorzystuje się różnego rodzaju tkaniny haftowane w ludowe wzory. Królują tu len i bawełna.
Styl prowansalski - inspiracje, źródło: Pinterest
Styl rustykalny - nie dla każdego
Styl rustykalny we wnętrzach charakteryzuje się pewną surowością i jest sprzeciwem stylu klasycznego i stylu Glamour. Rustykalny oznacza surowy. Niezbyt udekorowany, albo udekorowany skromnie, po wiejsku. Ceni się w tych wnętrzach przedmioty z epoki, meble wykonane ręcznie, najlepiej drewniane. Chętnie dekoruje się pomieszczenia w odcieniach ziemistych oraz zieleni i w brązach. Styl rustykalny jednak kojarzony jest z ciepłem i swojskością. Meble obowiązkowo drewniane, a dodatki na przykład w postaci przedmiotów wykonany przez rzemieślników, a nie kupowanych w supermarketach. Tkaniny tylko naturalne, lniane i bawełniane, a najchętniej to dekorowane ręcznie haftami czy szydełkowane. Styl rustykalny kojarzony jest też ze spora ilością bibelotów z minionych epok w postaci:
- emaliowanych puszek na kawę, ryż, czy inne produkty,
- lampami naftowymi,
- żelazkami z duszą,
- wyrobami garncarskimi,
- tkackimi
- czy wiklinowymi.
Podłoga w pomieszczeniach rustykalnych jest czasami drewniana, ale bielona bądź wykonywana z kamienia. W nowych wnętrzach chętnie też aranżuje się rustykalne kuchnie, jadalnie, salony dzięki zamontowaniu pieca kaflowego.
Styl rustykalny, źródło: Pinterest
Skandynawskie zimno
W Polsce w ostatnich latach styl skandynawski cieszy się dużym uznaniem. Pomieszczenia dekoruje się meblami z naturalnych surowców, bądź meblami wykonanymi ze stali i plastiku. Meble te mają najczęściej dosyć oszczędne i proste formy. Kolory charakterystyczne we wnętrzach skandynawskich to biele i szarości, delikatnie złamane błękity. Obowiązkowo bez zasłon, ale chętnie dekoruje się pomieszczenia dodatkami w postaci poduszek, kocy, pledów, dywaników.
Styl skandynawski, źródło: Pixabay
Gorrrrący styl kolonialny
Styl kolonialny kojarzy się z gorącym afrykańskim kontynentem. Specjaliści określają go jako niezwykłe połączenie angielskiej elegancji i wytworów ludowych afrykańskich plemion. Styl kolonialny charakteryzuje wykorzystanie ciepłych barw: żółcieni, pomarańczy,czerwieni, brązów, beży. Najłatwiej osiągnąć go dzięki przedmiotom uznawanych za pamiątki z podróży. Mogą być nimi rzeźby afrykańskie, ludowe instrumenty i inne etniczne dodatki. Można dodać także stylizowane tkane dywaniki w afrykańskie wzory, dekoracyjne poduszki ze stylizowanymi poszewkami. Do tego ciężkie, drewniane, sprawiające wrażenie surowych - meble.
Styl kolonialny, źródło: Pixabay
Styl romantico
Styl romantyczny kojarzy się przede wszystkim z pastelowymi barwami i dlatego uważany jest za jeden z najbardziej przytulnych wystrojów wnętrz. Najchętniej sięga się po pudrowy róż, błękity, odcienie barwy seledynowej, pastelowe żółcienie. Barwy te sprawiają wrażenie lekkości, ciepła, słodyczy. W takich wnętrzach chętnie stosuje się zwiewne i lekkie taniny dekorujące okna. W romantycznych wnętrzach królują lekko stylizowane na antyki meble, obowiązkowo białe lub bielone.
Styl romantyczny, źródło: Pixabay
Nowoczesne wnętrza = minimalny styl
Nowoczesne wnętrza sprawiają wrażenie sterylnych, jasnych, przestronnych i klarownych. Króluje w nich minimalizm. Brak w nich bibelotów i ozdobników. W pomieszczeniach rzucają się w oczy elementy geometryczne, które nadają pomieszczeniom prostego i oszczędnego wyrazu. W stylu nowoczesnym króluje stal, szkło, elementy stalowe, tworzywo sztuczne. Najbardziej pożądanym kolorem takich wnętrz jest biel i odcienie szarości. Atmosferę pomieszczeniom w tym stylu nadaje oświetlenie, dlatego często w pomieszczeniach nowoczesnych wiele uwagi poświęca się doborowi odpowiednich lamp, które staja się elementem dekorującym wnętrza.
Styl nowoczesny, źródło:Pixabay
Elektryzujące Boho
Boho styl dlatego nazywany jest elektryzującym, ponieważ kojarzy się z atakiem barw. W dodatku barwy te niekoniecznie muszą być zestawione ze sobą harmonijne, a nawet wprost przeciwnie – powinny być zestawione ze sobą dosyć nieharmonijnie! “Boho styl” jest takim eklektycznym stylem, który może łączyć w sobie różne stylistyki. Pozornie nic tu do niczego nie pasuje! Najbardziej charakterystycznymi dodatkami w stylu Boho jest ręcznie robiona ceramika w postaci dużych mis, talerzy, kubków, flakonów, oprawek na kwiaty, które są wyszkliwione na krzykliwe kolory i różnorodne faktury.
Styl boho, źródło:Pinterest
Jakie są inne style, którymi można się także zainspirować? Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji:
- styl country kojarzony z amerykańską wsią,
- styl andaluzyjski
- styl orientalny - arabski
- styl bollywood
- styl azjatycki – chiński lub japoński
Styl azjatycki, źródło: Pixabay
A ze stylów historycznych związanych z historia sztuki:
- styl Art.-deco
- Bauhaus
- biedermaier
- Chippendale
- eklektyczny
- podhalański
- lata 60.
- modernistyczny
- sarmacki w typie polskiego dworu
- pop artowy w stylu A. Warhola
- rokokowy
- secesyjny
Styl secesyjny, źródło: Pixabay
No i polecamy także, coraz modniejszy w pewnych kręgach styl totalnie …. ekologiczny, organiczny, etnologiczny czy neofolkowy – lub przeciwnie- najnowocześniejszy nurt hi-tec!
Coraz częściej skłaniamy się do tego, aby w naszych wnętrzach panował ład estetyczny w postaci jednego wiodącego stylu wnętrzarskiego. Wcześniej, w latach 60, 90-tych minionego wieku z różnych względów w naszym kraju nie przywiązywaliśmy do tego żadnej uwagi. Teraz też w większości nasze pokoje są miksem różnych stylów dekoratorskich. Coraz częściej jednak mamy świadomość estetyki i spójności związanej z dekoratorstwem pomieszczeń. Sięgamy po profesjonalnych architektów projektujących na nasze zamówienie poszczególne pomieszczenia. Przeglądamy magazyny poświęcone dekoracji wnętrz. Zlecamy wizualizacje. Czasami dajemy się uwieść modom. Nasze mieszkania i domy nie różnią się wcale od domów naszych zagranicznych sąsiadów. Ich też fascynują style: klasyczny, loftowy, glamour czy rustykalny… Niewątpliwie aranżacja nowo wybudowanego domu, czy wyremontowanego mieszkania sprawia chyba największą radość. Aby przeprowadzić ją „z głową” i nie wydać fortuny warto zapoznać się z poszczególnymi stylami dekoratorskimi.
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.