Zwroty VAT za materiały budowlane to już praktycznie przeszłość, gdyż już za kilka miesięcy przestaniemy mieć możliwość skorzystania z takich dopłat. Dlaczego? Powodów jest kilka. Dowiedzcie się, kto ma szansę dostać jeszcze zwrot podatku VAT za materiały budowlane, a kogo spotka smutne rozczarowanie.
Mieszkanie dla młodych – zwroty VAT na faktury wystawione do końca września 2018
Jeśli materiały budowlane zostały zakupione po 1 stycznia 2014 roku i pozwolenie na budowę zostało wydane również po tej dacie, mamy szansę na zwrot podatku VAT w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, które działa po raz ostatni w tym roku.
Aby dostać zwrot części poniesionych kosztów, należy spełnić wszystkie poniższe warunki:
- wiek poniżej 36 lat – w przypadku małżeństwa osoba młodsza;
- kupienie materiałów budowlanych potrzebnych do budowy, nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy między 2 stycznia 2014 roku, a 30 września 2018 roku;
- nie posiadanie w teraźniejszości ani w przeszłości innego budynku niż ten, który został wybudowany i przysługuje zwrot za materiały;
- nie przysługiwanie w teraźniejszości ani w przeszłości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkaniowego.
Źródło: pixabay.com, Mieszkanie dla młodych
UWAGA: w przypadku posiadania przynajmniej trojga dzieci, nie trzeba spełniać pierwszego, trzeciego i czwartego warunku. Ponadto powierzchnia budynku mieszkalnego nie może przekroczyć 75m2 w przypadku mieszkania lub 85m2 , jeśli posiadamy min. trójkę dzieci. 100m2 w razie budowy domu jednorodzinnego i 110m2 jeśli posiadamy trójkę dzieci. Wnioski wraz z pozostałymi dokumentami składamy w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
By obliczyć poprawną kwotę zwrotu za materiały budowalne, należy posługiwać się poniższym wzorem:
Wartość podatku VAT na fakturze x 0,6522
Listę wszystkich materiałów, za które przysługuje zwrot możecie znaleźć TUTAJ (strona 11).
Więcej informacji można znaleźć na stronie obywatel.gov.pl
Zakup materiałów do końca 2013 roku – okres 5-cio letniego wygaszenia
Źródło:unsplash.com, Mieszkanie - zwrot VAT 2018
Inną możliwością otrzymania zwrotu części wydatków na cele mieszkaniowe w 2018 roku jest udokumentowany zakup fakturą VAT między 1 stycznia 2006 rokiem, a 31 grudnia 2013 rokiem.
Zwrot przysługuje wam, jeśli kupiliście materiały potrzebne do:
- budowy budynku mieszkalnego,
- remontu lokalu mieszkalnego lub budynku,
- nadbudowy lub rozbudowy,
- przebudowy niemieszkalnego budynku lub pomieszczenia na takie, w którym można zamieszkać.
Materiały budowlane były do 30 kwietnia 2004 roku opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 roku 22 lub 23%. To właśnie za nie możemy otrzymać zwrot VAT, który nie przekracza jednak kwoty 33 113 zł w przypadku inwestycji, która wymagała pozwolenia na budowę oraz 14 191 zł w razie np. remontu mieszkania. Zwrot przysługuje m.in. na okna i drzwi, ościeżnice i progi, gotowe płyty podłogowe czy płytki ceramiczne. Listę wszystkich materiałów, za które przysługuje zwrot możecie znaleźć TUTAJ (strona 11).
Uwaga – zwrot VAT jest limitowany i podatnik może złożyć wniosek wyłącznie raz na rok. Ważna jest również data złożenia dokumentów – do 31 grudnia 2018 roku otrzymamy zwrot za materiały kupione w latach 2012-2013. Wnioski wraz z pozostałymi dokumentami składamy w urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
By obliczyć poprawną kwotę zwrotu za materiały budowalne, należy posługiwać się poniższym wzorem:
Wartość podatku VAT na fakturze x 0,6522 – przy 23% podatku
Wartość podatku VAT na fakturze x 0,6818 – w przypadku opodatkowania 22% VAT
Więcej informacji można znaleźć na stronie obywatel.gov.pl
Zwrot podatku VAT za materiały przechodzi do historii
Wraz z końcem 2018 roku nie będziemy mieli już okazji ubiegania się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Niezależnie od tego czy wynosił on 5 tysięcy złotych czy oscylował wokół maksymalnej kwoty, był pomocą, która dla wielu osób była nieoceniona. Niestety nie mamy co liczyć na kolejne ulgi ze strony Państwa. Nie ma na ten temat żadnych nowych informacji.
Czy planujecie skorzystać jeszcze z ulgi?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.