Żywopłot w Twoim ogrodzie

Ogrodzenie domu można wykonać na kilka sposobów: za pomocą płotu, muru lub żywopłotu. Zadaniem ogrodzenia jest zaznaczenie własności terenu oraz ochrona przed niechcianymi gośćmi. Abyśmy nie czuli się jak więźniowie stawiając masywne i ciężkie ogrodzenie na swojej posesji warto rozważyć wykonanie go w formie żywopłotu z wykorzystaniem określonej roślinności. Jak to zrobić? Czytaj!

Skąd się wzięły żywopłoty?

Żywopłotem są drzewa lub krzewy nasadzone w odpowiedni sposób, zwykle w niewielkiej odległości od siebie, po to, aby uzyskać zwartą ścianę zieleni. Żywopłotowe płoty znane są z biblijnych opisów. Na przestrzeni wieków były chętnie wykorzystywane jako ogrodzenie w rozległych przyzamkowych lub około dworskich parkach lub w mniejszych ogrodach. W XVIII i XIX wieku chętnie sięgano po grab jako gatunek posiadający liczne zalety.

Co sprawiło, że tak chętnie sięgano po grab, jako roślinę do wykonywania żywopłotów?

 • był w owym czasie rośliną rodzimą, niedrogą,
 • świetnie nadawał się do dwurzędowego nasadzenia (by uzyskać gęsty płot),
 • doskonale znosił wszelkiego rodzaju cięcia i formowania,
 • łatwo się rozgałęział (co powodowało, że żywopłot z grabia był niezwykle szczelny i trudny do przebycia dla niechcianych zwierząt i dla człowieka),
 • był odporny na mrozy,
 • był rośliną mało wymagającą pod względem gleby, w której rósł,
 • nie wymagał wiele słońca,
 • mógł rosnąć i rozwijać się nawet w warunkach silnego zacienienia.
 • był gatunkiem nie poddającym się chorobom i szkodnikom drzew,
 • odporny na suszę, a jednocześnie świetnie rósł nawet w warunkach zawyżonej wilgotności gleby.

Pamiętajmy, że grab jest rośliną wieloletnią, długowieczną! Można doskonale obserwować jak wyglądają grabowe żywopłoty w parkach przy zabytkowych posiadłościach na terenie Polski i nie tylko. Od razu wpada nam w oko, że roślina ta, zaniedbana, nie przycinana, nie wygląda już tak efektownie. Opuszczone i zaniedbane ogrody czy parki są świadectwem niekontrolowanego wzrostu tego gatunku drzewa, co w połączeniu z jego żywopłotową formą wygląda dziwnie. Zaniedbany żywopłot grabowy ciężko jest przywrócić do pierwotnej, pięknej formy. Dlatego w minionych wiekach bardzo ceniono pomoc ogrodników, którzy zajmowali się roślinnością w ogrodach i parkach dworskich.

Żywopłot w Twoim ogrodzie

Dlaczego lepszy jest żywopłot od tradycyjnego ogrodzenia?

Reklama

Jeżeli chodzi o tradycyjne ogrodzenie to jako wykonawcy mamy wiele możliwości, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i finanse. Jeżeli zaś chodzi o wykonanie ogrodzenia żywo zielonego to z pewnością jest to ciekawa i warta rozważenia propozycja. Zanim dokonasz wyboru rozważ każde „za” i „przeciw”.

Zalety posiadania ogrodzenia w formie żywopłotu:

 • Spełnia wszelkie funkcje dobrego ogrodzenia
 • Jest nie tylko barierą, ale ozdobą
 • Płot w zielonej formie doskonale wpisuje się i wtapia w całość naszego ogrodu
 • Drzewa i krzewy nasadzone jako żywopłot zatrzymują kurz i pył (szczególnie ważne w przypadku lokalizacji naszego domu przy ruchliwej ulicy)
 • Żywopłot jest naturalną barierą dla wietrznych przestrzeni oraz innych zagrożeń
 • Doskonale odgradza nas od hałasu
 • Gęsta ściana z roślin doskonale przysłania to, co dzieje się w ogrodzie przed ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów
 • Może stanowić wewnętrzną strukturę ogrodu dzieląc jego przestrzeń na część ochronna, rekreacyjną, uprawną, itp.
 • Dobierając odpowiednie rośliny można żywopłot dowolnie formować lub pozostawić, by się rozrastał dokonując minimalnej ingerencji w jego formę
 • Wykonany z niektórych gatunków roślin stanie się przeszkodą nie do pokonania dla człowieka i niektórych gatunków zwierząt.
 • Żywopłot jest jednym z najtańszych rodzajów ogrodzeń.
 • Człowiek lepiej się czuje w otoczeniu zielonej przyrody niż zamknięty kamiennym murem lub metalowym czy betonowym parkanem.

Żywopłot w Twoim ogrodzie 2

Chcesz wykonać ogrodzenie w formie żywopłotu? Zastanów się nad kilkoma kwestiami…

Po pierwsze…. czy chcemy mieć mocną, zieloną ścianę żywopłotu, czy delikatną, niewysoką obwódkę otaczającą nasz ogród. 

Po drugie… Zapoznaj się z warunkami panującymi w Twoim ogrodzie 

Po trzecie… Określ rodzaj gleby. Na przykład piaszczysta i sucha ziemia warunkuje, by posadzić w niej gatunki odporne i mało wymagające (karagana syberyjska, pęcherz nica, pięciornik, buk pospolity, ligustr pospolity czy irga).

Po czwarte… Nie pozostawajmy obojętni na usytuowanie żywopłotu. Na przykład na północy i we wschodniej części naszego kraju, a także w regionach narażonych na mocne podmuchy zimnego wiatru nie można nasadzać roślin o zimozielonych liściach, gdyż są one zbyt delikatne na takie warunki. Odpadną nam więc takie rośliny, jak: ostrokrzewy, laurowiśnie, bukszpany, ogniki czy ligustry jajo listne.

Po piąte… Wyróżnia się dwa rodzaje żywopłotów: naturalne (nie formowane ) zwane szpalerami oraz formowane (cięte). Więc musisz dokonać wyboru.

Po szóste…. Masz duży, czy mały ogród? Jeżeli duży, to możesz śmiało zaplanować wykonanie żywopłotu nieformowanego, a jeżeli mały, to specjaliści radzą, aby sadzić wówczas roślinność łatwa do formowania.

Żywopłot w Twoim ogrodzie 3

Jak wybrać rośliny na żywopłot?

To dylemat wielu osób, które decydują się na postawienie tego rodzaju ogrodzenia. Jeżeli zdecydujesz się na nasadzenie żywopłotu naturalnego, to będziesz wykorzystywał rośliny o regularnym pokroju (tuje „Smaragd”, cyprysy). Do wykonania żywopłotu ciętego trzeba nasadzić drzewa lub krzewy dające się łatwo formować, takie, które dobrze znoszą cięcia (cis pospolity, ligustr pospolity, grab zwyczajny, bukszpan wiecznie zielony).

W dużych przestrzeniach ogrodowych świetnie wyglądają żywopłoty naturalne, swobodnie rosnące. Ogrodnicy polecają różne gatunki krzewów, głogi, leszczynę, rokitniki. Żywopłoty te osiągają nawet wysokość 2 m. Pięknie wyglądają w wiejskim krajobrazie i stanowią świetną ochronę dla ptasich rodzin.

W małych ogrodach sprawdzą się żywopłoty liściaste lub iglaste. Jeśli żywopłot ma być niski (do 50 cm) to można nasadzić berberys, bukszpan, ligustr pospolity, pięciornik czy tawułę japońską, bądź drobną. Dla żywopłotów do wysokości 200 cm najlepsze będą następujące rośliny: berberys, cyprysik Lawsona, glediczja trójcierniowa, irga, karagana syberyjska, porzeczka alpejska, ognik szkarłatny, tawuła van Houtte’a. Do żywopłotów wysokich (od 200 do 300 cm) najlepiej będzie nasadzić buka zwyczajnego, choinę kanadyjską, cis, dereń jadalny, głóg, grab pospolity, lipę drobnolistna, modrzew europejski, morwę białą, świerk serbski lub kłujący, żywotnik zachodni lub olbrzymi, inne.

Żywopłot w Twoim ogrodzie 4

Dokonując wyboru warto skonsultować swoje pomysły z ogrodnikiem. Na żywopłoty nie do przejścia należy wybrać rośliny, które rozrastając się utworzą gęstą plątaninę pędów. Do ogrodzeń niewysokich, ale trudnych do przebycia nadają się róże pomarszczone lub żywopłot z ostrokrzewu. Najtrudniejsze do przebycia dla intruzów są krzewy cierniste lub kolczaste, np. ognik szkarłatny, głóg ostrogowy, berberysy, karagana syberyjska, rokitnik pospolity, moszenki południowe. Wszystkie z nich można formować.

Żywopłot w Twoim ogrodzie 5

Żywopłot - podsumowanie

Żywopłoty wymagają w pierwszych latach po nasadzeniu ciągłego formowania i doglądania. Stają się jednak trwałą formą ogrodzenia, trudną do przebycia i piękną. Strzyżenie żywopłotu jest zabiegiem niezbędnym dla osiągnięcia dobrego efektu i funkcji. Musimy pamiętać, że krzewy nie rosną zbyt szybko i efekt żywopłotowego ogrodzenia uzyskamy dopiero po 7-10 latach, gdyż wówczas osiągnie on wysokość ok. 1,4 m. Jeśli z rozwagą dobierzemy gatunek drzewa lub krzewu do naszego żywopłotu, to stanie się ogrodzeniem, które nie tylko będzie piękne, ale skutecznie odizoluje nas od sąsiadów, ulicy i uchroni przed zanieczyszczeniami, hałasem, niechcianymi zwierzętami. Jeżeli już zdecydujesz się na żywopłot jako ogrodzenie i będzie zbliżała się zima, to polecamy TEN artykuł o tym, jak przygotować żywopłot do zimy!

źródło grafik: Pixbay

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-21

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej