Parkiety drewniane – luksus czy przeżytek?

Kiedyś drewniany parkiet podnosił standard mieszkania i był powodem do dumy. Coraz częściej jednak klasyczne drewno na podłogach jest zastępowane przez panele, płytki lub inne, egzotyczne pomysły. Jednak drewniany parkiet z pewnością nie jest przeżytkiem. Ze względu na jego parametry i wygląd, wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na wybór naturalnej podłogi z drewna.

Zalety parkietu drewnianego
Swoje powodzenie parkiety zawdzięczają estetyce, doskonałemu komponowaniu się z każdym wystrojem wnętrza oraz poczuciu ciepła i przytulności. To jednak nie wszystkie cechy, które przekonują niezdecydowanych. Parkiet wykonany jest z materiałów naturalnych: nie powodujących alergii, nietoksycznych i przyjaznych dla środowiska. Ma również doskonałe parametry termiczne (utrzymuje ciepło) i reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Profesjonalnie położony parkiet wysokiej jakości potrafi wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat w doskonałym stanie.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów drewna na podłogi o zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu łatwo dobrać klepki do charakteru otoczenia i wystroju wnętrza. Egzotyczne gatunki (takie jak np. merbau lub tek) mogą być stosowane również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na powierzchniach narażonych na kontakt z wodą (np. w łazienkach, kuchniach). Parkiety dosyć szybko tracą swój pierwotny wygląd (w zależności od stopnia zużycia i zabrudzenia), ale starzeją się ładnie i równomiernie. Prosta usługa cyklinowania drewna pozwala odzyskać im piękny wygląd, bez konieczności wymieniania klepek na nowe.

Wady parkietu drewnianego
Oprócz wielu zalet parkiety drewniane mają również wady, jednak w porównaniu do innych rodzajów materiałów na podłogi jest ich niewiele. Jedną z nich jest akustyka – jeżeli pod parkietem (niektórymi rodzajami) nie zostanie położona specjalna warstwa izolacyjna (wygłuszająca), chodzenie może generować nieprzyjemne stukanie, uciążliwe zarówno dla sąsiadów, jak i innych domowników. Ten typ podłogi wymaga również ręki specjalisty – dobre położenie parkietu nie jest proste i wymaga doświadczenia, aczkolwiek gwarantuje bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Niestety, zarówno usługa, jak i koszt materiałów (bez względu na kształt klepek) nie należą do najtańszych.

Parkiety wymagają od domowników dbałości i konserwacji co kilka – kilkanaście lat (w zależności od stopnia twardości zastosowanego drewna i intensywności eksploatacji). Również nie wszystkie rozwiązania w zakresie ogrzewania mieszkania idą w parze z drewnem na podłodze – ze względu na możliwość wypaczenia klepek od ciepła, parkiet wyklucza zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Reklama


Alternatywne rozwiązania – panele
Najczęstszą z alternatyw drewnianego parkietu są różne rodzaje paneli. Większość z nich charakteryzuje się krótszą trwałością niż parkiety drewniane, ale jest znacznie tańsza. Szybkie w montażu, bardziej odporne na zabrudzenia i nie wymagające lakierowania i cyklinowania również sprawdzą się na domowych podłogach. Jednak pięknie utrzymany parkiet drewniany zawsze będzie ozdobą domu, która nadaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-11-23

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.